piątek 22 czerwca
facebook
A A A odsłuchaj
wersja kontrastowa
migowy
mapa
wersja polska wersja angielska wersja niemiecka wersja rosyjska
logo legionowo herb legionowo bip

TELEADRESY

WYDARZENIA

Luty
PN WT R CZ PT SO ND
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 1 2 3 4

Koncert muzyki klasycznej w wykonaniu kwartetu Quartetto Tempestivo znalazł się w programie październikowej odsłony „Pałacowych spotkań z muzyką”. Współorganizatorem  cyklu jest Powiat Legionowski.                   


Kierownictwo „Pałacowych spotkań z muzyką” zawsze starannie dobiera repertuar oraz wykonawców, co za każdym razem gwarantuje komplet widzów na sali. Tak było i tym razem. Gości powitała dyrektor Domu Zjazdów i Konferencji PAN Magdalena Grzelecka, która słowem wstępu omówiła program koncertu i genezę powstania poszczególnych kompozycji.
W niedzielne popołudnie 15 października br. przed tłumnie zgromadzoną publicznością wystąpił kwartet Quartetto Tempestivo, który tworzą Grzegorz Gorczyca (fortepian),  Magdalena Szczepanowska (skrzypce), Damian Kułakowski (altówka) oraz Piotr Hausenplas (wiolonczela). Muzycy zaprezentowali trzy utwory – kwartety fortepianowe wybitnych kompozytorów.

 

Muzycy kwartetu Quartetto Tempestivo grają ze sobą od wielu lat. Ostatnio wystąpili w Jabłonnie


Kwartet fortepianowy a-moll napisany został przez 17-letniego Gustava Mahlera w czasie jego pierwszego roku studiów w wiedeńskim konserwatorium. Wykonano go po raz pierwszy w lipcu 1876 roku z kompozytorem przy fortepianie. Nie wiadomo jednak, czy utwór był wtedy kompletny, bowiem do czasów dzisiejszych zachowała się jedynie jego pierwsza część. Zaledwie rok przed prawykonaniem mahlerowskiego dzieła, Johannes Brahms zaprezentował nową wersję swojego Kwartetu c-moll, który napisany został niemal 20 lat wcześniej pod wpływem nieszczęśliwej miłości kompozytora do Klary Schumann. Mimo przeróbek oraz wzbogacenia Kwartetu o nieobecne w pierwotnej wersji Scherzo, kompozytor nigdy nie miał o nim dobrego zdania twierdząc: „i tak nie nadaje się do niczego”. Zupełnie inaczej myślał o skomponowanym przez siebie na przełomie 1842 i 1843 roku Kwartecie Es-dur Robert Schumann. W swoim Dzienniku napisał o nim: „Wczoraj po raz pierwszy przegraliśmy Kwartet, który przedstawił się całkiem efektownie (…)”.

Utwory urzekły publiczność liryzmem i subtelnością oraz mistrzowską aranżacją. Koncert docenili słuchacze dając wyraz swemu ukontentowaniu gromkimi, długimi brawami. Po raz kolejny organizatorzy stanęli na wysokości zadania i zaspokoili gusta nawet najbardziej wymagających melomanów.

„Pałacowe spotkania z muzyką” to cykl, który zainaugurowano w 2002 roku.  Organizowane w jego ramach, raz w miesiącu, występy instrumentalne i wokalne dają miłośnikom muzyki niepowtarzalną szansę uczestniczenia w wyjątkowych koncertach, poszerzania horyzontów muzycznych oraz integrują lokalną społeczność i budują pozytywny wizerunek nie tylko gminy Jabłonna, ale i całego powiatu legionowskiego. Ponadto co dwa miesiące w Galerii Sztuki Współczesnej „Oranżeria” ma miejsce wernisaż wystawy prac artystycznych. Pomysłodawcami formatu są Magdalena Grzelecka – dyrektor Domu Zjazdów i Konferencji Polskiej Akademii Nauk oraz prof. Andrzej Zieliński – profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Przedsięwzięcie swym patronatem objął Starosta Legionowski.