piątek 22 czerwca
facebook
A A A odsłuchaj
wersja kontrastowa
migowy
mapa
wersja polska wersja angielska wersja niemiecka wersja rosyjska
logo legionowo herb legionowo bip

TELEADRESY

WYDARZENIA

Luty
PN WT R CZ PT SO ND
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 1 2 3 4

Już po raz piąty Powiat Legionowski we współpracy z legionowskim oddziałem rejonowym Polskiego Czerwonego Krzyża zorganizował zawody dla młodzieży szkolnej z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Do ratunkowej rywalizacji przystąpiło pięć zespołów ze szkół z terenu powiatu.      


Zawody rozegrano 21 października br. w Szkole Podstawowej w Jabłonnie. Część teoretyczna obejmowała test wiedzy, natomiast praktycznymi umiejętnościami zawodnicy mogli wykazać się na trzech stacjach pozoranckich, gdzie sprawdzano ich umiejętności z zakresu udzielania pomocy w przypadkach porażenia prądem, utraty przytomności z zatrzymaniem oddechu i krążenia oraz urazów wielomiejscowych.

 

Rejonowy etap zawodów z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej pokazał, że młodzież z powiatowych szkół jest świetnie przygotowana do ratowania życia i zdrowia poszkodowanych


W ratowniczych zmaganiach bezkonkurencyjna okazała się drużyna z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Króla Jana III Sobieskiego w Legionowie. Tuż za nią uplasował się Zespół Szkolno – Przedszkolny im. Legionów Polskich 1914-1918 w Legionowie. Ostatnie miejsce na podium zajęła reprezentacja Powiatowego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jerzego Siwińskiego w Legionowie. Komisja sędziowska przyznała również nagrody indywidualne. I miejsce ex aequo wywalczyły Aleksandra Rasińska i Aleksandra Krysiak z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2. Drugi wynik należał do Maksymiliana Ostojskiego z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego, a trzecie do jego szkolnej koleżanki Zuzanny Maciakiewicz. Nagrody dla uczestników, ufundowane przez Powiat Legionowski, wręczył wicestarosta Jerzy Zaborowski.

 

Nagrody uczestnikom zawodów wręczył wicestarosta Jerzy Zaborowski


Nauka udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej nieprzypadkowo znalazła się w obszarze tegorocznych działań Powiatu Legionowskiego. Inicjatywa realizowana jest w ramach współpracy z organizacjami pozarządowymi, a przerowadzenie warsztatów dla mieszkańców oraz zawodów dla młodzieży powierzono Oddziałowi Rejonowemu PCK w Legionowie. W przypadku zachorowania lub wypadku z zatrzymaniem krążenia i oddechu kluczowe dla przeżycia poszkodowanego są pierwsze 4 minuty. W tym czasie specjalistyczna pomoc medyczna najprawdopodobniej nie zdąży dotrzeć, ale proste czynności ratownicze może wykonać każdy uczestnik zdarzenia. Ich celem jest ratowanie ludzkiego życia i zdrowia, a także ograniczenie w jak największym stopniu powstałych urazów i ich następstw. Dlatego tak ważne jest, aby posiąść umiejętność udzielania pierwszej pomocy.