wtorek 19 czerwca
facebook
A A A odsłuchaj
wersja kontrastowa
migowy
mapa
wersja polska wersja angielska wersja niemiecka wersja rosyjska
logo legionowo herb legionowo bip

TELEADRESY

WYDARZENIA

Luty
PN WT R CZ PT SO ND
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 1 2 3 4

Październikowa odsłona cyklu „Kino Otwarte” w całości poświęcona została osobie Krzysztofa Kieślowskiego. Zorganizowanie dwudniowego wydarzenia możliwe było dzięki dofinansowaniu otrzymanemu ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego w ramach projektu Powiat Legionowski – Stolica Kultury Mazowsza 2017.                       Cykl „Kino Otwarte” to jeden ze sztandarowych projektów Powiatowej Instytucji Kultury w Legionowie, który od lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Organizatorzy postanowili jak najlepiej spożytkować otrzymane wsparcie i przygotowali dla mieszkańców prawdziwą ucztę kulturalną, jednocześnie upamiętniając jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów. - W zeszłym roku minęła 20. rocznica śmierci Krzysztofa Kieślowskiego. Postanowiliśmy przypomnieć szerszej publiczności tę ważną dla polskiej kinematografii postać. Dlatego przygotowaliśmy specjalną, dwudniową edycję „Kina Otwartego” – wyjaśnia dyrektor Powiatowej Instytucji Kultury w Legionowie Renata Sowińska.                 

 

Jakub Lasota i Filip Gurłacz w spektaklu „Egzaminy” prowadzą rozmowę pomiędzy młodym i dojrzałym Krzysztofem KieślowskimPierwszego dnia odbył się przegląd filmów dokumentalnych. Zaprezentowano pięć, starannie wyselekcjonowanych tytułów, stanowiących kwintesencję stylu Kieślowskiego oraz ukazujących jego fascynację codziennością zwykłych ludzi i ich przeżyciami. Reżyser, zanim zaczął zdobywać prestiżowe laury za filmy fabularne, otrzymywał nagrody właśnie za dokumenty na festiwalach poświęconych krótkiemu metrażowi. Do dziś jego filmy dokumentalne stanowią ważny, wręcz emblematyczny materiał dla polskiej szkoły filmu. Po seansie odbyło się spotkanie z publicznością, które poprowadzili krytycy filmowi Anna Serdiukow i Artur Zaborski. Tematem rozważań była głównie biografia Krzysztofa Kieślowskiego, także jego trzy podejścia do egzaminów wstępnych w łódzkiej szkole filmowej. Właśnie te trzy próby były głównym tematem spektaklu teatralnego pt. „Egzaminy” w reżyserii Juliana Potrzebnego, który widzowie mieli okazję obejrzeć drugiego dnia imprezy. Filip Gurłacz i Jakub Lasota brawurowo wcielili się w postacie młodego i dojrzałego Kieślowskiego, prowadząc ze sobą dynamiczny i przejmujący dialog.
W trakcie dwóch wieczorów sylwetka wybitnego reżysera, którego twórczość jest wciąż ważnym punktem odniesienia dla filmowców na całym świecie, stała się bliższa mieszkańcom powiatu i niewątpliwie wzbogaciła ich wiedzę na jego temat.