piątek 20 lipca
facebook
A A A odsłuchaj
wersja kontrastowa
migowy
mapa
wersja polska wersja angielska wersja niemiecka wersja rosyjska
logo legionowo herb legionowo bip

WYDARZENIA

We wszystkich gminach powiatu zorganizowano uroczystości i wydarzenia związane z 99. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. W ich trakcie oddano hołd i uczczono pamięć bohaterów tamtych dni.

 

W nieporęckich uroczystościach wzięli udział starosta Robert Wróbel oraz wiceprzewodniczący Rady Powiatu Wiesław Smoczyński


W Legionowie obchody rozpoczęły się w kościele garnizonowym Mszą świętą za Ojczyznę. Następnie pod pomnikiem Armii Krajowej odbył się uroczysty apel i złożono wiązanki. Delegacje samorządowe, przedstawiciele instytucji, szkół, organizacji społecznych złożyli kwiaty również pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Z okazji Narodowego Święta Niepodległości Powiatowa Instytucja Kultury wraz z Muzeum Historycznym w Legionowie przygotowali historyczny escape room „Wspomnienia weterana Legionów Polskich” – grę sprawdzającą wiedzę uczestników i zdolności współpracy. W uroczystościach udział wzięli starosta Robert Wróbel, wicestarosta Jerzy Zaborowski oraz członek zarządu Michał Kobrzyński.

Mieszkańcy Gminy Nieporęt rocznicowe obchody rozpoczęli 10 listopada Mszą za Ojczyznę oraz uroczystym apelem. W miejscach pamięci na Placu Wolności złożono kwiaty. Z ramienia Powiatu Legionowskiego obecny był starosta Robert Wróbel. Dzień później  radość z odzyskanej niepodległości świętowana była nieco mniej oficjalnie, za to widowiskowo i tłumnie. W Stanisławowie Pierwszym odbył się II Bieg Niepodległości. Mimo nieprzychylnej pogody zawodnicy stawili się licznie, by przemierzyć dystanse zaplanowane dla ich kategorii. Rocznicowy bieg dostarczył wrażeń nie tylko sportowcom, ale i zgromadzonym kibicom. W przede dniu rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości 9. Brygada Wsparcia Dowodzenie DG RSZ w Białobrzegach oraz Gminny Ośrodek Kultury przygotowali zawody zręcznościowe, warsztaty plastyczne, musztrę, pokazy sprzętu wojskowego i wiele innych atrakcji przeznaczonych przedszkolaków i uczniów.

Patriotyczny weekend w gminie Wieliszew zaczął się już w piątek 10 listopada Festiwalem Pieśni i Tańców Polskich im. Stanisława Moniuszki, w trakcie którego odbyła się inauguracja obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości 1918-2018. W sobotę w kościele św. Bartłomieja w Janówku Pierwszym i na Skwerze im. ks. Trzaskomy odbyło się nabożeństwo oraz uroczystości niepodległościowe. Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Józefa Wybickiego przygotowali historyczne przedstawienie. Następnie w Wieliszewie świętowano tortem i koncertem dla dzieci, a w niebo poszybowały biało-czerwone balony. W niedzielę 12 listopada w Janówku, po raz trzeci, odbył się Bieg Niepodległości, który na linii startu zgromadził ponad 150 osób.

Gmina Jabłonna także przygotowała bogaty program obchodów, zapewniając mieszkańcom wiele atrakcji.  11 listopada rano odbył się niepodległościowy Parkrun. Ponadto zorganizowano terenową grę miejską, I Mistrzostwa Szaradziarskie oraz patriotyczne przedstawienie dla dzieci z warsztatami. Wieczorem przyszedł czas na część oficjalną - Mszę świętą w chotomowskim kościele parafialnym i apel poległych z salwą honorową. Delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Poległych i Pomordowanych w latach 1939-1945.

Serockie obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęła 10 listopada uroczysta sesja Rady Miejskiej, podczas której wręczono medale i wyróżnienia za zasługi dla Miasta i Gminy. 11 listopada przedstawiciele samorządu, oświaty, służb mundurowych, harcerze, skauci oraz mieszkańcy wzięli udział w uroczystej Mszy świętej w serockim kościele. Wartę przed kościołem pełnili „Żołnierze Mazowsza” w strojach z epoki. Po nabożeństwie, w asyście pocztów sztandarowych oraz kompanii honorowej Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu uczestnicy przeszli na plac przy rynku, gdzie odczytano apel pamięci, złożono wieńce i zapalono znicze. Tam również można było obejrzeć sprzęt wojskowy zaprezentowany przez żołnierzy z Zegrza. Przed ratuszem odbył się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu chóru  Cantores Adalberti oraz zespołu Kantyczki.