wtorek 19 czerwca
facebook
A A A odsłuchaj
wersja kontrastowa
migowy
mapa
wersja polska wersja angielska wersja niemiecka wersja rosyjska
logo legionowo herb legionowo bip

TELEADRESY

WYDARZENIA

Luty
PN WT R CZ PT SO ND
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 1 2 3 4

W gimnazjach i szkołach średnich na terenie powiatu trwają warsztaty edukacyjne, prowadzone przez Amazonki. Zajęcia odbywają się w ramach kampanii przeciw nowotworom piersi, która jest częścią Powiatowego Programu Polityki Zdrowotnej „Zdrowy Powiat” na 2017 rok.               

 

Fantom zakupiony przez starostwo powiatowe jest praktyczną pomocą w nauce samodzielnego badania piersi


Uczestnicy zajęć prowadzonych przez Amazonki zapoznawani są z podstawową wiedzą na temat nowotworu sutka, czynnikami ryzyka i możliwościami terapeutycznymi oraz przechodzą kurs praktyczny z zakresu samobadania piersi z wykorzystaniem specjalistycznego fantomu, zakupionego przez starostwo powiatowe w Legionowie. Szkoleniem objęci zostali uczniowie ostatnich klas gimnazjów i szkół średnich zlokalizowanych w naszym powiecie. Jego celem jest podniesienie świadomości i przekazanie wiedzy dotyczącej promocji zdrowia i profilaktyki przeciwnowotworowej.

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Rocznie w Polsce odnotowuje się ponad 10 tys. nowych zachorowań, także wśród kobiet przed 30. rokiem życia oraz mężczyzn. Choroba wykryta we wczesnym stadium rozwoju jest całkowicie uleczalna, dlatego tak ważna jest regularna diagnostyka. Poza wykonywaniem badań profilaktycznych niezwykle istotna jest umiejętność samobadania piersi. Wiele zachorowań zostaje potwierdzonych po wcześniejszym zgłoszeniu lekarzowi zmian w budowie gruczołu piersiowego, ujawnionych w samodzielnie wykonanym badaniu palpacyjnym.