wtorek 17 lipca
facebook
A A A odsłuchaj
wersja kontrastowa
migowy
mapa
wersja polska wersja angielska wersja niemiecka wersja rosyjska
logo legionowo herb legionowo bip

WYDARZENIA

Liceum Ogólnokształcące im. M. Konopnickiej w Legionowie, jako jedna z zaledwie 14 szkół w Polsce, została wyróżniona listem marszałka senatu za kontynuowanie działań w ramach projektu Szkoły Dialogu. Publikujemy relację nauczycielki naszego LO, która opisuje projekt i galę wręczenia nagród.

 

stro konop polsko zydowskie

Uczniowie LO im. M. Konopnickiej z marszałkiem senatu Bogdanem Borusewiczem

 

"Konopnicka" Szkołą Dialogu po raz kolejny…
Nasza przygoda z Forum Dialogu zaczęła się w kwietniu 2012 roku… To wtedy w szkole zagościli trenerzy Szkoły Dialogu, odbyły się warsztaty dla uczniów o zwyczajach, kulturze i tradycji Żydów oraz żydowskich mieszkańcach Legionowa. Ich efektem była wycieczka i film nakręcony przez uczniów o historii miasta, którego już nie ma. Nie ma synagogi, nie ma kirkutu, nie ma namacalnych śladów obecności żydowskich mieszkańców w naszym mieście… A przecież w przedwojennym Legionowie mieszkali Żydzi, których w czasie II wojny światowej umieszczono na terytorium ludwisińskiego getta, a jesienią 1942 roku wywieziono do obozu zagłady w Treblince. Nasza młodzież opowiedziała tę historię, za co szkoła otrzymała tytuł Szkoły Dialogu 2012 roku.
"Konopnicka" to szkoła, która od 2007 roku aktywnie włącza się w budowę dialogu polsko – żydowskiego, uczestnicząc m.in. w międzynarodowym projekcie polsko – izraelskich spotkań młodzieży, konkursach Fundacji Shalom, programach związanych z kulturą i zagładą polskich Żydów. Dlatego też nie mogło nas zabraknąć w trakcie ubiegłorocznych obchodów 75. rocznicy zagłady legionowskiego getta. Uczniowie zorganizowali interdyscyplinarną sesję humanistyczną, a szkoła powiatowy konkurs literacki poświęcony temu wydarzeniu. Te wszystkie nasze działania zostały docenione po raz kolejny.
1.03.2018 roku w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej odbyła się uroczysta Gala Szkoły Dialogu. Gala jest zawsze okazją do podsumowań działań minionego roku i wyróżnieniem dla szkół, które realizują te projekty. Dla szkół kontynuujących, a było ich tylko czternaście w całej Polsce poza tytułem Szkoła Dialogu 2017 roku przygotowano specjalne podziękowania. W oficjalnym liście do Dyrektora Szkoły Pani Jolanty Magdy Wicemarszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej Bogdan Borusewicz napisał: „Państwa mądra i konsekwentna praca związana z upamiętnieniem przedwojennej społeczności żydowskiej to przykład współczesnego patriotyzmu (…) Zajmowanie się historią Żydów polskich buduje zrozumienie dla innych kultur oraz religii i stanowi wymierny wkład młodzieży i nauczycieli z Legionowa w przeciwdziałanie przejawom antysemityzmu i ksenofobii.”
To właśnie młodzież jest najlepszym ambasadorem dialogu między dwoma narodami.
Kinga Cieślak

 

stro konop polsko zydowskie2