wtorek 17 lipca
facebook
A A A odsłuchaj
wersja kontrastowa
migowy
mapa
wersja polska wersja angielska wersja niemiecka wersja rosyjska
logo legionowo herb legionowo bip

WYDARZENIA

Wszystkiego o zjawiska świetlnych mogli dowiedzieć się odwiedzający wystawę „Niech żyje światło”, którą w dniach 14-16 kwietnia br. zorganizowano w legionowskiej Poczytalni.                 

wystawa

Interaktywna wystawa zgromadziła miłośników nauki z całego powiatu

Centralną część wystawy, której organizatorami byli Fundacja Wega z Chotomowa i Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, stanowiły eksponaty poświęcone zjawiskom świetlnym. Ponadto zwiedzający mieli okazję skorzystać z ciekawych pokazów, warsztatów oraz stanowisk konstruktorskich, gdzie była możliwość samodzielnego przeprowadzania eksperymentów i tworzenia prostych urządzeń. – Wszystko zaczęło się od książki, którą napisałam. Dzięki niej poznałam fizyka prof. Karwasza, który zajmował się organizowaniem takich wystaw. Pomyślałam, że fajnie byłoby w naszym powiecie zorganizować wydarzenie, popularyzujące wiedzę z zakresu nauk ścisłych i przybliżające sylwetki znanych i mniej znanych naukowców - wyjaśnia Beata Kenig, założycielka Fundacji Wega.
Jednym z partnerów wydarzenia był Powiatowy Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Legionowe, którego uczniowie z klas energetycznych objaśniali zasady działania ogniwa fotowoltaicznego oraz demonstrowali pompę ciepła, natomiast informatycy prezentowali sterowanie robotem z wykorzystaniem czujników na podczerwień, demonstrowali drukarkę 3D oraz rysujący ploter.

Wystawa w przystępny sposób przybliżyła i objaśniła wiele zjawisk fizycznych związanych ze światłem, ruchem, elektromagnetyzmem i falami. Projekt cieszył się dużą popularnością wśród zwiedzających, do których należały gównie rodziny z dziećmi i uczniowie.

Wystawę patronatem objął starosta legionowski Robert Wróbel.