piątek 20 lipca

19 czerwca w Starostwie Powiatowym w Legionowie odbyła się konferencja, podczas której Fundacja Zdrowia i Honorowego Krwiodawstwa „Legion” zaprezentowała System Reagowania Na Apele o Krew – „Syrena Legionu”. Jego powstanie wspiera Powiat Legionowski.

Czym jest System Reagowania Na Apele o Krew?

To pierwszy tego typu projekt w Polsce. Opiera się na bezpośredniej współpracy z krwiodawcami z całego kraju. Polega na organizowaniu zbiórki krwi dla konkretnej osoby, a także wsparciu Centr Krwiodawstwa w czasie, kiedy występuje niski stan tego bezcennego i niezastąpionego leku. Planowane zabiegi operacyjne, długotrwałe leczenie, a także wypadki to sytuacje, podczas których krew jest niezbędna. Wakacje, ferie czy święta to czas, kiedy krwi brakuje najbardziej. Także sami krwiodawcy korzystają z urlopów i wyjeżdżają, więc ich ofiarność w tym okresie jest ograniczona. System, który będzie funkcjonował w miastach, gminach i powiatach, dzięki dobrze rozwiniętej infrastrukturze powiadamiania, usprawni cały proces związany z apelami o krew i odpowiedzią na nie.

Jak to działa?

Sercem systemu jest portal Legion Honorowi Dawcy Krwi. Krwiodawcy zarejestrowani na legionhdk.pl informowani będą o potrzebie oddania krwi dla swojego "sąsiada" lub osoby leczącej się w pobliżu ich zamieszkania. Apele o krew drogą sms-ową oraz mailową otrzymają jedynie dawcy z konkretną, pasującą grupą krwi. To proste narzędzie pozwoli skuteczniej docierać z informacją o zbiórce krwi. W systemie zarejestrować może się każdy krwiodawca, nie tylko mieszkaniec powiatu legionowskiego. Aby to zrobić, należy wejść na stronę portalu: https://legionhdk.pl/syrena-legionu. W ten sposób baza krwiodawców będzie stale poszerzała się.

Bezpieczeństwo

Prezes Stowarzyszenia HDK Legion Robert Kowalewski przedstawiając ideę systemu mówił o potrzebie odbudowania zaufania wśród krwiodawców, których szczodrość i chęć niesienia pomocy zostały niejednokrotnie wykorzystana przez nieuczciwe praktyki wirtualnych oszustów. Dodał również, że portal „Syrena Legionu” zapewnia użytkownikom bezpieczeństwo ich danych osobowych, z uwagi na konieczność podania jedynie niezbędnej ilości informacji, takich jak imię (pseudonim), grupa krwi, miejsce gdzie najczęściej przebywa oraz dane kontaktowe - email i numer telefonu. W trakcie testów podjęto kilka prób włamania się do systemu, aby sprawdzić jego bezpieczeństwo. Każda z nich była bezskuteczna.

Rejestracja i użytkowanie portalu będą darmowe.

syrena legionu 1

Gdy podanie krwi jest niezbędne, szybka i dobrze zaadresowana informacja może uratować życie. Z takiego założenia wychodzą twórcy systemu „Syrena Legionu”, o którym podczas konferencji w starostwie opowiadali jego twórcy, w tym Prezes Stowarzyszenia Legion Robert Kowalewski