piątek 20 lipca

Za nami IV Ogólnopolski Festiwal Teatrów Amatorskich „Teatralia 2018”. Na legionowskiej scenie ponownie, jak w latach ubiegłych, zaprezentowały się grupy teatralne, które amatorskie są tylko z nazwy.

W weekend 23-24 czerwca br. miłośnicy teatru nie mogli narzekać na brak wrażeń. Na deskach sceny w legionowskim ratuszu zaprezentowano dwanaście przedstawień w wykonaniu zespołów z całej Polski. Jury, próbując wybrać te najlepsze, miało trudny orzech do zgryzienia. W swojej ocenie brało pod uwagę dobór repertuaru, scenariusz, zastosowane środki wyrazu artystycznego, scenografię muzykę i reżyserię oraz ogólny wyraz artystyczny. Ostatecznie I miejsce przyznano grupie teatralnej "Indygo" z Legionowa za spektakl „Hiob”, drugie miejsce zajęła gdyńska grupa „W kaczych butach” za spektakl „Umowa o arcydzieło”, a na trzecim uplasowała się grupa teatralna „Po godzinach” z Gdańska w spektaklu „Kolejne dni życia z...”.Równorzędne nagrody za kreację aktorską otrzymali: Krzysztof Suchecki za główną rolę w spektaklu "Hiob", Maciej Obrębski za pierwszoplanową rolę w spektaklu "Hiob", Weronika Kosior z Malborka, za monodram "Marionetka", Stanisław Szewczyk z Okuniewa za rolę w spektaklu "Wszystkie kolory Eweliny".

„Teatralia” już na dobre zadomowiły się na legionowskiej scenie. Festiwal ma na celu przede wszystkim prezentację dorobku artystycznego teatrów amatorskich, promocję twórczości teatralnej, wymianę doświadczeń pomiędzy uczestnikami spotkań, nawiązywanie nowych znajomości i kontaktów zespołów teatralnych oraz poszukiwanie szukanie nowych form pracy teatralnej.

Organizatorem” Teatraliów 2018” byli legionowska Fundacja „Czas Kultury” i Teatr 13. Wydarzenie tradycyjnie wspierał Powiat Legionowski.

Teatralia2018

Na tegoroczne „Teatralia” z całej Polski do Legionowa przyjechało 86 osób. Ich występy oklaskiwali m. in. członek zarządu Powiatu Michał Kobrzyński oraz prezydent Legionowa Roman Smogorzewski