piątek 20 lipca

Dodatkowy przystanek oraz zagospodarowanie terenu przy stacji końcowej linii PKP Wieliszew – Zegrze Południowe to główne tematy ostatniego spotkania starosty Roberta Wróbla z przedstawicielami PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. (PLK).

PLK to jedna z firm kolejowych, odpowiedzialna za infrastrukturę, czyli m.in. budowę i odbudowę torów. Firma ta jest inwestorem rewitalizacji kolei do Zegrza, co oznacza, że zajmuje się przygotowaniem prac, dzięki którym zostaną naprawione i odtworzone tory i perony pomiędzy stacją PKP w Wieliszewie a Zegrzem Południowym. Starosta Robert Wróbel regularnie spotyka się z przedstawicielami PLK, ponieważ powiat współpracuje przy tym projekcie. W ostatnim spotkaniu ze strony inwestora uczestniczyły dyrektor projektu Sławomira Wierzchowska oraz kierownik kontraktu Oktawia Kuczkowska. Z ramienia powiatu, oprócz starosty Wróbla, obecni byli także wicestarosta Jerzy Zaborowski i kierownik zespołu ds. pozyskiwania funduszy zewnętrznych i polityki rozwoju Michał Stalmach.

Na dziś gotowa jest dokumentacja, na bazie której w I kwartale 2019 PLK ogłosi przetarg na wykonanie prac w systemie „projektuj i buduj”, czyli na opracowanie projektu budowlanego i przeprowadzenie budowy i naprawy torów oraz peronów. Podczas spotkania u starosty uzgodniono, że PLK utworzy dodatkowy przystanek kolejowy w Wieliszewie w okolicy ronda na skrzyżowaniu dróg krajowej 61 i wojewódzkiej 631. W połączeniu z wprowadzeniem komunikacji autobusowej pomiędzy Wieliszewem a Nieporętem, stworzy to dodatkowy punkt przesiadkowy dla mieszkańców. Omówiono też, przygotowaną na zlecenie powiatu, koncepcję zagospodarowania terenu wokół stacji, która określa, gdzie znajdą się parkingi, przystanki autobusowe czy toalety.

pkp

Starosta Robert Wróbel regularnie spotyka się z przedstawicielami PKP. Kontroluje przebieg prac nad przywróceniem połączenia kolejowego do Zegrza Płd. oraz dba, by jak najlepiej zabezpieczyć interesy mieszkańców