piątek 20 lipca

Wakacje to czas podróży, relaksu oraz chwil spędzonych z rodziną i przyjaciółmi. Zachęcamy mieszkańców oraz turystów do spędzenia tego czasu także na terenie naszego powiatu, bo atrakcji i pięknych miejsc tu nie brakuje. Poniżej kilka przydanych informacji, które ułatwią zaplanowanie wypoczynku w naszej okolicy.

Aplikacja mobilna

Bezpłatna turystyczna aplikacja mobilna „Powiat Legionowski” to informacja turystyczna, którą zainstalować można na smartfonie lub tablecie. Obok bazy hotelarskiej, gastronomicznej i wykazu atrakcji turystycznych znaleźć tam można mapę żeglowną Jeziora Zegrzyńskiego. Oznaczono na niej m.in. głębokości zbiornika w poszczególnych miejscach i punkty niebezpieczne. W mapę wbudowane zostały także alerty informujące o przeszkodach. Dzięki aplikacji można też odwiedzić powiat legionowski wirtualnie. Dzięki modułowi Virtual Reality, przy użyciu specjalnych okularów, można obejrzeć kilkadziesiąt panoram sferycznych naszego regionu. Aplikacja „Powiat Legionowski” dostępna jest w sklepach Google Play i AppStore.

Informacja turystyczna

Powiatowy Punkt Informacji Turystycznej znajduje się w hali głównej Centrum Komunikacyjnego w Legionowie przy ul. Kościuszki 8A i jest otwarty od poniedziałku do piątku w godzinach 9-17 oraz w weekendy i święta w godzinach 10-18. Na zainteresowanych czekają mapy i wydawnictwa, w których znaleźć można wszelkie niezbędne informacje na temat naszego regionu oraz uzyskać praktyczne porady odnośnie możliwości spędzenia czasu.

2. lato

Pracownicy Powiatowego Punktu Informacji Turystycznej służą informacjami o regionie i podpowiedzą, jak zaplanować wypoczynek w powiecie legionowskim. W punkcie można także wypożyczyć rower - w dni powszednie godz. 9-17 natomiast w weekendy i święta w godz. 10-18

Wypożyczalnia rowerów

W powiecie legionowskim funkcjonuje, stale rozbudowywana, sieć ścieżek i szlaków rowerowych. Zwiedzanie okolicy z perspektywy dwóch kółek daje całkiem nowe spojrzenie na znane miejsce i pozwala poznać te jeszcze nieodkryte. Zachęcamy do eksplorowania szlaków rowerowych, których przebieg i opis można znaleźć na oficjalnym portalu regionu Jeziora Zegrzyńskiego - www.jezioro.zegrzynskie.pl. Do tych, którzy nie posiadają własnego jednośladu swoją ofertę kieruje wypożyczalnia rowerów. Jest to propozycja nie tylko dla mieszkańców powiatu, ale i turystów, którzy do Legionowa mogą dotrzeć autem lub pociągiem i na miejscu przesiąść się na rower. Punkt w legionowskim dworcu działa od pierwszego maja, aż do końca listopada. Bezpłatna wypożyczalnia rowerów znajduje się również w Arenie Legionowo przy ul. Chrobrego 50b.

Turystyczny Szlak Patriotyczny Polski Walczącej

Wakacje to świetny czas, aby wybrać się na wycieczki trasami Szlaku Polski Walczącej, oddanego do użytku w 2014 r. przez Powiat Legionowski. Szlak obejmuje cztery trasy o łącznej długości ponad 140 km. Marszruty dostosowane są do potrzeb współczesnego turysty, wyposażone nie tylko w czytelne tablice informacyjne i kierunkowe, ale również w elektroniczną mapę tras, dostosowaną do mobilnych urządzeń typu smartphone oraz opisy mijanych miejsc.

Odznaka Szlaku

Przemierzając Szlak Polski Walczącej można zdobyć specjalną odznakę. Brązowe, srebrne i złote znaczki czekają na wędrowców, którzy odbędą wycieczki wyznaczonymi trasami i odwiedzą wymaganą liczbę miejsc pamięci. Bezpłatne książeczki przeznaczone do rejestracji i późniejszej weryfikacji pokonanej trasy można odebrać w Starostwie Powiatowym w Legionowie, w wydziale Kultury i Promocji oraz w Punkcie Informacji Turystycznej w Legionowie (budynek dworca). Jeśli turysta korzysta ze zorganizowanej wycieczki, o wpis do książeczki wystarczy poprosić przewodnika. Można również potwierdzać odwiedzenie miejsca pamięci za pomocą pieczątki instytucji znajdującej się w pobliżu. Najłatwiejszą formą weryfikacji jest jednak prowadzenie dokumentacji fotograficznej.

3.lato

Turystyczny Patriotyczny Szlak Polski Walczącej ma swoją stronę internetową -  www.szlak.powiat-legionowski.pl. Dostępny jest także w aplikacji mobilnej Powiat Legionowski. Tradycyjną drukowaną Mapę Szlaku i przewodnik można otrzymać w Starostwie Powiatowym oraz Informacji Turystycznej na dworcu w Legionowie

Plaże i kąpieliska

W sezonie wakacyjnym nad Jeziorem Zegrzyńskim funkcjonują trzy strzeżone kąpieliska na plażach w Serocku, Wieliszewie oraz Nieporęcie. Jakość wody w tych miejscach regularnie sprawdzana jest przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Legionowie, który wydaje orzeczenia o dopuszczeniu kąpieliska do użytkowania. Otwarcie sezonu na kąpielisku "Dzika Plaża" w Nieporęcie nastąpiło 16 czerwca. Plaża w Serocku przy ul. Retmańskiej rozpoczęła działalność z pierwszym wakacyjnym weekendem - 23 czerwca, natomiast plaża przy ul. 600 – lecia w Wieliszewie sezon rozpoczyna 30 czerwca.

bananowa

Jezioro Zegrzyńskie to wymarzone miejsce do aktywnego i całkiem leniwego  wypoczynku nad wodą, które zapewni amatorom plażowania, kąpieli, żeglarstwa, wędkowania i uprawiania sportów wodnych wszystko, czego potrzebują. Nad bezpieczeństwem gości czuwają ratownicy i WOPR-owcy

Tramwaj wodny

Zupełnie inne spojrzenie na atuty przyrodnicze powiatu daje podziwianie jego uroków z perspektywy wody. Z początkiem maja uruchomiono rejsy tramwajem wodnym po Jeziorze Zegrzyńskim. Powiat Legionowski od lat partneruje tej inicjatywie. Rejs to doskonała okazja, aby ciekawie i przyjemnie spędzić czas na wodzie. Wycieczki odbywają się będą w weekendy i święta, aż do końca sierpnia. Więcej informacji oraz szczegółowy rozkład rejsów znajduje się na stronie www.rejsydlaciebie.pl.