poniedziałek 20 sierpnia
facebook
A A A odsłuchaj
wersja kontrastowa
migowy
mapa
wersja polska wersja angielska wersja niemiecka wersja rosyjska
logo legionowo herb legionowo bip

WYDARZENIA

W niedzielę, 5 sierpnia odbyła się 4. edycja tego wyjątkowego biegu organizowanego w celu uczczenia pamięci bohaterów Powstania Warszawskiego. Powiat Legionowski był współorganizatorem imprezy.                             

 

ultramaraton1


Już od wczesnych godzin porannych teren przy hali sportowej tętnił życiem. Ci, którzy przyjechali do Wieliszewa z dalekich krańców Polski właśnie się budzili i zaczynali przygotowania do biegu, strażacy zarządzali ruchem i mieli pierwsze odprawy, żołnierze obstawiający punkty historyczne i zmian zbierali się, aby następnie ruszyć na wyznaczone miejsca na trasie. Organizatorzy w tym czasie dokonywali ostatnich ustaleń z wolontariuszami, którzy tego dnia prowadzili depozyty, byli koordynatorami na punktach zmian, podawali wodę biegaczom na trasie i wręczali na mecie medale.

Punktualnie o godz. 6.10 Wójt Gminy Wieliszew Paweł Kownacki poprowadził odprawę dla biegaczy, w trakcie której przypomniał najważniejsze informacje o biegu oraz odpowiadał na pytania. Następnie Janusz Górzyński z Klubu Sportowego Bestie OCR Legionowo poprowadził rozgrzewkę, która mimo niesprzyjającej aury zgromadziła całkiem liczną grupę biegaczy. Później zawodnicy minutą ciszy uczcili pamięć bohaterów Powstania Warszawskiego oraz podniesiono na maszt flagę Polski i zaśpiewano hymn Polski. Pierwsze metry trasy biegacze pokonali wspólnie, w starcie honorowym, następnie rozpoczął się prawdziwy wyścig.

Pierwsza połowa trasy prowadziła przez lasy, częściowo przez łąki i tereny otwarte. Biegacze chętnie korzystali z możliwości ochłodzenia się na Skwerze w Olszewnicy Starej, gdzie sołectwo przygotowano zimną wodę do picia i wodę do polewania. W historycznym punkcie zlokalizowanym na terenie Fortu w Janówku Pierwszym mieszkańcy i członkowie Stowarzyszenia Miłośników Fortu XVIIB Janówek przygotowali dla biegaczy miski z wodą dla ochłody, napoje, batony energetyczne i wyjątkowy doping. Również w miejscowości Góra każdy mógł napić się chodnej wody. Następnym punktem, gdzie zawodnicy mogli się ochłodzić, był Krubin – mieszkańcy zorganizowali kurtynę wodną oraz bufet z pysznymi ciastami.

Od tego momentu aż do punktu zmian w Sikorach trasa dawała już mocno w kość – słońce świeciło pełną mocą, a o cień było wyjątkowo trudno. Jedynym orzeźwieniem w tym miejscu był basen z wodą, który rozstawili strażacy oraz punkt z zimną wodą obsługiwany przez młodzieżową drużynę pożarniczą.
Mieszkańcy Sikor kibicując polewali biegaczy wodą. Również w Topolinie dopingujący nie zawiedli. Przypomnieli, za pomocą specjalnie przygotowanych fotografii, że jest to 38. kilometr, a tym samym 38. dzień Powstania Warszawskiego. Poza historycznym akcentem dla uczestników biegu przygotowano bufet regeneracyjny. W Poddębiu na uczestników biegu czekał namiot, w którym czekały napoje orzeźwiające, a największym uznaniem cieszyło się ciasto - słynny „Murzynek”. W Skrzeszewie najmłodsi druhowie z OSP przygotowali punkty z wodą i owocami. W Komornicy na wszystkich uczestników czekało miejsce, gdzie mogli odpocząć i ugasić pragnienie oraz posilić się mini bezikami. Kolejny punkt obstawiało Nadleśnictwo Jabłonna. Nie zawiedli też mieszkańcy osiedla TBS Wieliszew, którzy w okolicy plaży zorganizowali punkt z wodą i colą. Również mieszkańcy Wieliszewa dopingowali biegaczy i wspomagali ich chłodnymi napojami. Nawodnienie i wsparcie w tym miejscu było niezwykle cenne, gdyż kolejny odcinek trasy był bardzo wyczerpujący. Była to modyfikacja, którą wprowadzono w tym roku. Biegacze mieli do pokonania odcinek trasy po niezwykle malowniczych, ale również niezwykle upalnych łąkach wieliszewskich. Lecz i tu nie zabrakło wsparcia OPS Wieliszew, która przy Białym Krzyżu podawała wodę i colę. Stąd też już było widać wieżę kościoła, na której zorganizowany został ostatni punkt historyczny. Po pokonaniu tej trudnej walki z blisko 100 schodami w górę i w dół zawodnicy byli już prawie na mecie. Tam również na zawodników czekała zimna Warszawska Kranówka, o którą zadbało Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. W strefie regeneracyjnej czekały na biegaczy również baseny i stanowisko z masażami, które przygotowało PRO-RECH Rehabilitacja i Fizjoterapia oraz pożywny bufet.

Najlepszym zawodnikiem został zeszłoroczny zwycięzca Ultramaratonu Powstańca 1944-2017 Piotr Stachyra z klubu EVENT TADOR GŁOGÓW, który dobiegł w 04:30:11.Wśród kobiet pierwsze miejsce zajęła również zeszłoroczna zwyciężczyni Patrycja Bereznowska z klubu Wieliszew Heron Team. KS Maków Biega to sztafeta, która okazała się najszybsza w swojej kategorii. W służbach mundurowych bezapelacyjnie wygrała sztafeta SG Husaria Team, natomiast spośród samorządowców po złoto sięgnęli Urzędnicy UG Wieliszew.
Pełne wyniki dostępne są na www.czasomierzyk.pl

Gratulujemy wszystkim uczestnikom 4. Ultramaratonu Powstańca 1944–2018. Dziękujemy wszystkim za wytrwałość, żołnierzom z 32.Wieliszewskiego dywizjonu rakietowego Obrony Powietrznej w Olszewnicy Starej za wsparcie na punktach, koordynatorom na punktach za czujność i porządek, strażakom i obsłudze medycznej za czujność, ale przede wszystkim mieszkańcom Gminy za doping a sołectwom za serdeczne przyjęcie.

ORGANIZATOR:
Gmina Wieliszew

WSPÓŁORGANIZATOR:
Powiat Legionowski

PARTNERZY:
32. Dywizjon Rakietowy OP w Olszewnicy Starej
POLONUS
Nadleśnictwo Jabłonna
Stajnia Ojcowizna
PRO- REH Rehabilitacja i Fizjoterapia
King Runner

SPONSORZY:
TBS Wieliszew
Gaz-System
GO- SPORT

Źródło: www.wieliszew.pl