poniedziałek 20 sierpnia
facebook
A A A odsłuchaj
wersja kontrastowa
migowy
mapa
wersja polska wersja angielska wersja niemiecka wersja rosyjska
logo legionowo herb legionowo bip

WYDARZENIA

1 sierpnia obchodziliśmy 74. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Uroczystości upamiętniające to wydarzenie odbyły się we wszystkich gminach powiatu.                                          

 

powstaniewarszawskie

Kwiaty pod pomnikiem Polski Walczącej w Legionowie, w imieniu Powiatu Legionowskiego, złożyli (od lewej): wiceprzewodniczący Rady Powiatu w Legionowie Wiesław Smoczyński, wicestarosta Jerzy Zaborowski oraz radni Marek Mazur i Stanisław Gołąbek


O godzinie „W” w całej Polsce zawyły syreny strażackie. Samochody zatrzymały się, przechodnie stanęli w zadumie nad losem walczących i poległych w Powstaniu Warszawskim. Legionowo było, poza Warszawą” jedynym miastem, w którym wybuchło powstanie. Dlatego tutejsze obchody miały wyjątkowo uroczysty charakter. Tuż po godzinie 17.00 władze samorządowe oraz przedstawiciele środowisk kombatanckich zgromadzili się przy Pomniku Polski Walczącej na Rondzie AK, gdzie odbył się apel poległych oraz złożono kwiaty. Powiat Legionowski reprezentował wicestarosta Jerzy Zaborowski. Obchody zakończyła Msza święta celebrowana w kościele garnizonowym, po której zorganizowano spotkanie poetycko-muzyczne poświęcone twórczości, zmarłej w tym roku, Bronisławy Romanowskiej-Mazur.

Nieporęckie obchody rozpoczęły się na Placu Wolności, przy tablicy upamiętniającej mieszkańców gminy – żołnierzy Armii Krajowej III Batalionu I Rejonu „Marianowo – Brzozów” VII Obwodu „Obroża”, zamordowanych przez hitlerowców w 1944 roku. W uroczystości wziął udział wiceprzewodniczący Rady Powiatu w Legionowie Wiesław Smoczyński. Następnie złożono wiązanki na grobach żołnierzy AK na cmentarzu parafialnym, w lesie nieporęckim, gdzie zostali rozstrzelani oraz w miejscu pamięci przy ulicy Strużańskiej, gdzie zginęli podchorążowie „Alfa’ i „Skiba”.

Serocczanie zebrali się na rynku, pod tablicą upamiętniającą poległych w walkach o wolność Ojczyzny. Po przybliżeniu rysu historycznego wydarzeń sprzed siedemdziesięciu czterech lat pod tablicą pamięci złożono kwiaty i zapalono symboliczne znicze. Wraz z chórem Cantores Adalberti zgromadzeni zaśpiewali piosenki powstańcze.

Główne uroczystości w Jabłonnie odbyły się na skwerze „Alfy” i „Skiby” – apel poległych, złożenie kwiatów i koncert Kapeli Podwarszawskiej. Następnie odprawiono uroczystą mszę świętą w miejscowym kościele i zaproszono uczestników do przypałacowego parku na plenerowy pokaz filmu „Miasto ‘44”.
W Wieliszewie uroczystości rozpoczęto Mszą świętą, a następnie delegacje złożyły kwiaty pod tablicą żołnierzy AK. Wiązanki złożono także na mogile Jana Lący na wieliszewskim cmentarzu oraz przy pomniku w miejscu straceń na Nowopolu w Michałowie-Reginowie.