wtorek 16 stycznia
facebook
A A A odsłuchaj
wersja kontrastowa
migowy
mapa
wersja polska wersja angielska wersja niemiecka wersja rosyjska
logo legionowo herb legionowo bip

TELEADRESY

                Powiat z lotu ptaka

Powiat Legionowski, powstały 1 stycznia 1999 r. położony jest w centralnej części Niziny Mazowieckiej. Składa się z pięciu gmin: Legionowo, Serock, Jabłonna, Wieliszew, Nieporęt. Od zachodu graniczy z Powiatem Nowodworskim, od wschodu z Wyszkowskim i Wołomińskim, od północy z Pułtuskim, a od południa z Warszawą. Na powierzchni 39 319 ha mieszka ponad 100 tys. osób, z czego ponad 51 tys. ludzi w samym Legionowie.

Głównym atutem Powiatu jest znajdujący się na jego terenie Zalew Zegrzyński. Jezioro to jest przede wszystkim miejscem wypoczynku. Sprzyjają temu jego czyste wody. Dzieje się tak dzięki wybudowaniu w ostatnich latach wielu oczyszczalni nad Narwią, Bugiem i ich dopływami. Po powstaniu jeziora w 1964 r. w jego bezpośrednim otoczeniu zbudowanych zostało wiele ośrodków wypoczynkowych i domków letniskowych. Od wiosny do jesieni, w każdy weekend, przyjeżdża tu szukać odpoczynku i rozrywki tysiące osób. Co roku organizowanych jest kilkanaście imprez regatowych, w których uczestniczą najlepsi polscy żeglarze. Zimą, kiedy wody Zalewu zamarzają, żagle pozostają nad jego wodami. Kiedy lód nie pozwala wypłynąć łodzią, pojawiają się bojery. Czyste wody i niewielka głębokość sprawiają, że Jezioro Zegrzyńskie to raj dla wędkarzy. Można tu łowić leszcze, karpie, płocie, krąpie, sandacze, szczupaki, okonie i sumy.

Legionowo - stolica Powiatu Legionowskiego
                   (fot. Andrzej Nowak)

Znaczna część obszaru Powiatu wchodzi w skład Warszawskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. Na jego terenie istnieje dziesięć rezerwatów przyrody: "Wąwóz Szaniawskiego", "Zegrze", "Jabłonna", "Łęgi Czarnej Strugi", "Bukowiec Jabłonowski", "Wieliszewskie Łęgi", "Puszcza Słupecka", "Jadwisin", "Ławice Kiełpińskie" oraz "Kępy Kazuńskie".

Gospodarka na terenie Powiatu Legionowskiego charakteryzuje się obecnością małych i średnich przedsiębiorców działających głównie w sektorze usług. Funkcjonująca od 2001 roku Izba Gospodarcza jest organizacją pozarządową, reprezentującą interesy gospodarcze zrzeszonych w niej podmiotów, w zakresie ich działalności. Obecnie Izba skupia ponad 100 przedsiębiorców, którzy reprezentują niemal wszystkie branże.

Bliskość Warszawy sprawia, że większość mieszkańców Powiatu poszukuje pracy w stolicy. Tereny powiatu cieszą się jednak zainteresowaniem wśród inwestorów krajowych i zagranicznych. Swoje siedziby mają tu międzynarodowe koncerny. Istotnym atutem Powiatu jest także biegnąca przez jego teren droga krajowa z Warszawy, przez Ostrołękę i Łomżę do Augustowa i dalej na Litwę.

Liczba mieszkańców powiatu legionowskiego wg stanu na 29.09.2016 r. wynosi 110 833 osób.

Liczba mieszkańców w poszczególnych gminach powiatu legionowskiego wyniosła:
 

 

meldunek
stały

meldunek czasowy  
Jabłonna 17 073 311 osoby
Legionowo 51 592 1 494 osoby
Nieporęt 13 395 263 osoby
Serock 13 649 348 osób
Wieliszew 12 488 220 osób
Razem 108 197 2 636 osoby