wtorek 19 czerwca
facebook
A A A odsłuchaj
wersja kontrastowa
migowy
mapa
wersja polska wersja angielska wersja niemiecka wersja rosyjska
logo legionowo herb legionowo bip

TELEADRESY

WYDARZENIA

Luty
PN WT R CZ PT SO ND
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 1 2 3 4

Powiat Legionowski odebrał Klucz do Stolicy Kultury Mazowsza 2017. W uroczystej gali udział wziął Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego Wiesław Raboszuk.                            


Tytuł „Stolica Kultury Mazowsza 2017” i 100 tysięcy złotych na organizację wydarzeń kulturalnych otrzymał Powiat Legionowski w konkursie organizowanym przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Kapituła konkursu doceniła bogactwo i różnorodność oferty kulturalnej w naszym powiecie. W imprezie inauguracyjnej, zorganizowanej 28 stycznia br., we współpracy z gminnymi ośrodkami kultury i lokalnymi artystami, w sali widowiskowej legionowskiego ratusza, uczestniczyli przedstawiciele Wojewódzkiego Urzędu Marszałkowskiego z Wicemarszałkiem Wiesławem Raboszukiem na czele, Sejmiku Województwa Mazowieckiego, delegaci władz samorządowych z Powiatu Legionowskiego i Powiatu Otwockiego, który dzierżył tytuł Stolicy Kultury Mazowsza w roku ubiegłym, zaproszeni goście oraz mieszkańcy.

 

Klucz do Stolicy Kultury Mazowsza, przekazany na ręce starosty Roberta Wróbla przez Wicestarostę Otwockiego Pawła Rupniewskiego, to dzieło kowala Adama Gosa. Ozdobny klucz został wykuty specjalnie na tę okazję i jest egzemplarzem niepowtarzalnym


Część oficjalną uroczystości otworzył Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego i jednocześnie Przewodniczący Kapituły Konkursowej Wiesław Raboszuk gratulując Powiatowi Legionowskiemu zaszczytnego tytułu Stolicy Kultury Mazowsza oraz zapraszając na scenę Starostę Legionowskiego Roberta Wróbla oraz Wicestarostę Otwockiego Pawła Rupniewskiego do symbolicznego przekazania Klucza do Stolicy. W trakcie imprezy głos zabrała także Radna Sejmiku Województwa Mazowieckiego i zarazem Przewodnicząca Komisji Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bożena Żelazowska.

Pierwszym z zaplanowanych na ten wieczór wydarzeń kulturalnych był koncert zespołu Mateusz Smoczyński Quintet. Cieszący się ogromnym uznaniem i międzynarodową sławą skrzypek jazzowy wraz z kolegami wykonali utwory ze swojej najnowszej płyty, której premierę zaplanowano na kwiecień br. Autorami kompozycji, w których znaleźć można wiele nawiązań do polskiej muzyki ludowej, amerykańskiego folku i muzyki klasycznej, są Mateusz Smoczyński i jego brat Jan. Oprócz lidera w skład kwintetu wchodzą najwybitniejsi polscy muzycy jazzowi: Konrad Zemler (gitara), Jan Smoczyński (fortepian) – na inauguracji w jego zastępstwie wystąpił pianista Łukasz Ojdana, Wojciech Pulcyn (kontrabas) i Michał Miśkiewicz (perkusja). Goście mieli także okazję obejrzeć występ Zespołu Tańca Ludowego „Promyki” z Wieliszewa oraz spektakl Teatru Strefa Podmiejska z Nieporętu pt.: „Wesele u drobnomieszczan” Bertolta Brechta.

Przed nami rok pełen wydarzeń kulturalnych na terenie powiatu legionowskiego, które zorganizowane zostaną pod szyldem Stolicy Kultury Mazowsza 2017. Oferta przygotowana przez poszczególne gminy została opracowana w oparciu o uwarunkowania historyczne, geograficzne i lokalne tradycje oraz aktualnie panujące na rynku kulturalnym trendy. Znajdują się w niej wydarzenia odbywające się cyklicznie, które zdążyły już zyskać popularność i przychylność mieszkańców ciesząc się ogromnym powodzeniem oraz propozycje całkiem nowe, jednorazowe uwarunkowane dynamiką kalendarza.