piątek 22 czerwca

W sobotę odbyły się uroczyste obchody Ogólnopolskich Dni Honorowego Krwiodawstwa. Uroczystość zgromadziła ponad 150 osób związanych z działalnością PCK w naszym powiecie.

Ogólnopolskie Dni Honorowego Krwiodawstwa obchodzone są co roku w dniach 22-26 listopada. Gospodarzem legionowskich uroczystości był Prezes Oddziału Rejonowego PCK w Legionowie Tadeusz Kowalewski. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. włodarze samorządowi z terenu powiatu, duchowieństwo, dyrektorzy sąsiednich oddziałów PCK oraz prezesi klubów Honorowych Dawców Krwi, przedstawiciele środowisk wojskowych, pożarniczych oraz organizacji pozarządowych, a także dyrektorzy i opiekunowie szkolnych klubów PCK. Głównymi bohaterami byli jednak mieszkańcy - Honorowi Krwiodawcy, którzy oddając krew pomagają ratować zdrowie i życie innych.
Podczas uroczystości wręczona została Odznaka Honorowego Dawcy Krwi nadana przez Ministra Zdrowia za wieloletnie, szczególne zasługi w rozwoju honorowego krwiodawstwa. Odznakę otrzymał Robert Kowalewski.
Wręczone zostały również Odznaki Honorowe PCK III i IV stopnia, Odznaki Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi oraz medale 55-lecia Honorowego Krwiodawstwa PCK. Podziękowania za propagowanie idei Czerwonokrzyskiej otrzymali też pracownicy Wydziału Promocji i Rozwoju Społecznego Starostwa Powiatowego w Legionowie, a najaktywniejszy Honorowy Krwiodawca w powiecie otrzymał nagrodę rzeczową i puchar ufundowany przez Powiat Legionowski.

Podczas uroczystości nastąpiło też rozdanie nagród laureatom konkursów: poetyckiego i plastycznego zorganizowanych przez OR PCK w Legionowie. Wystawę nagrodzonych prac można było obejrzeć w atrium Ratusza a młodzi poeci-amatorzy zaprezentowali publiczności swoje wiersze o tematyce krwiodawstwa.
Oprawę muzyczną zapewniły: zespół Piena Vocze z Nieporętu, orkiestra strażacka z Chotomowa oraz zespół Sekend Hends z Warszawy.

Oddział Rejonowy PCK w Legionowie prowadzi szeroko pojętą akcję informacyjną na temat honorowego krwiodawstwa i udzielania pierwszej pomocy, organizuje też koncerty charytatywne, zbiórki odzieży, sprzętu i darowizn na rzecz najuboższych. Dzięki OR PCK, w 2013 r. na terenie powiatu legionowskiego przeprowadzono 44 otwarte akcje poboru krwi, w których 1179 krwiodawców oddało 543 litrów krwi.
Informacje na temat przywilejów oraz wymagań stawianych krwiodawcom znaleźć można na stronie www.oddajkrew.pl. oraz w Informatorze Ministerstwa Zdrowia.

Z okazji Dni Honorowego Krwiodawstwa PCK wszystkim Honorowym Dawcom Krwi, wolontariuszom i sympatykom Ruchu HDK PCK a także pracownikom publicznej służby krwi, składamy najserdeczniejsze życzenia. Dziękujemy za cząstkę siebie, jaką bezinteresownie oddajecie nieznanym ludziom oraz za pomoc i pracę jaką wykonujecie promując ideę honorowego krwiodawstwa.