piątek 25 maja
facebook
A A A odsłuchaj
wersja kontrastowa
migowy
mapa
wersja polska wersja angielska wersja niemiecka wersja rosyjska
logo legionowo herb legionowo bip

TELEADRESY

WYDARZENIA

Luty
PN WT R CZ PT SO ND
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 1 2 3 4

W legionowskim ratuszu odbyła się konferencja promująca inicjatywę Przedszkola Miejskiego nr 9 w Legionowie – wydawnictwo „To jest moje Legionowo”.                                

12 czerwca w sali widowiskowej legionowskiego ratusza miejskiego odbyło się spotkanie prezentujące ciekawą inicjatywę Przedszkola Miejskiego nr 9 AKADEMIA PRZYGODY w Legionowie – wydawnictwo „To jest moje Legionowo”: książkę wraz z dodatkiem multimedialnym na CD.

Książka zawiera wiersze poetki Anny Kaca opisujące Legionowo i jego najważniejsze obiekty. Jest tu wiersz nagrodzony w konkursie literackim, wierszowany quiz, zagadki i wiersze. Do jednego z nich powstała muzyka i nagrano piosenkę, która znajduje się na dołączonej płycie. W książce są propozycje gier i zadań logicznych sprawdzających podstawową wiedzę o Legionowie: eliminatka, „znajdź różnicę”, labirynt. Płyta CD zawiera ciekawostki: herb i flagę wraz z objaśnieniami ich symboliki, hejnał miejski, wspomnianą piosenkę o Legionowie „Miejsce na Ziemi”, komputerową grę edukacyjną „Zagadki”, wirtualną wycieczkę po ratuszu miejskim, wirtualny spacer po stadionie w Legionowie, Street View Legionowo oraz plan powiatu legionowskiego wraz z wykazem placów zabaw dla dzieci.

W spotkaniu uczestniczyli między innymi przedstawiciele władz powiatu i gminy Legionowo, zaproszeni radni, dyrektorzy bibliotek, szkół i przedszkoli Legionowa i powiatu, nauczyciele, twórcy i pasjonaci zaangażowani przy tworzeniu wydawnictwa, przedstawiciele instytucji wspierających realizację projektów przedszkola w zakresie edukacji regionalnej.

Dr hab. Jacek Szczepański – dyrektor Muzeum Historycznego w Legionowie mówił o znaczeniu edukacji regionalnej i poznawania swojej miejscowości, jej historii i teraźniejszości od najmłodszych lat. Poetka tworząca dla dzieci – p. Anna Kaca „wytłumaczyła się” – dlaczego pisze o Legionowie, a wydawnictwo zaprezentowała dyrektor Przedszkola Miejskiego nr 9 AKADEMIA PRZYGODY – p. Beata Piasecka. Przedstawiła w formie prezentacji działania przedszkola w projekcje edukacji regionalnej oraz te, które doprowadziły do powstania książki.

Nauczycielki Przedszkola Miejskiego nr 10: Małgorzata Wojnicz-Zagrajek i Ewa Szmyd zaprezentowały realizowany z dziećmi projekt „Nasze miasto wczoraj i dziś”, którego efektem było stworzenie albumu obrazującego zmiany, jakie zaszły w Legionowie na przestrzeni lat – z wykorzystaniem starych i nowych fotografii miasta.

Wiersze z wielkim zaangażowaniem przedstawiły przedszkolaki z „Dziewiątki” przygotowane przez nauczycielki – p. Agnieszkę Miller i p. Teresę Rokicką.

Największe emocje wzbudziła gra komputerowa oraz quiz – zabawa z publicznością poprowadzona przez samą autorkę – Annę Kacę.

Ważnym powodem spotkania było podzielenie się z nauczycielami przykładami dobrych praktyk w zakresie edukacji regionalnej oraz zaproszenie ich do wspólnego tworzenia nowych rozwiązań w wirtualnym projekcie „MAŁA OJCZYZNA”, do którego p. Beata Piasecka zaprosiła nauczycieli z Legionowa oraz powiatu.

Ważnymi gośćmi spotkania okazali się ludzie, którzy „pro bono” pracowali przy powstaniu publikacji: p. Anna Kaca – autorka wierszy, p. Monika Klatka – autorka ilustracji i składu graficznego książki, państwo Elżbieta i Paweł Gubała – autorzy muzyki i nagrania piosenki, p. Piotr Pietrzak – twórca gry komputerowej oraz sponsorzy, dzięki którym książka jest wydawnictwem bezpłatnym oraz ci, którzy wspierali projekt merytorycznie: p. Jacek Szczepański i p. Wojciech Jeute oraz pomysłodawczyni i autorka programu edukacji regionalnej realizowanego przez lata w PM nr 9 – p. Zofia Błaszczak. Już we wrześniu książka trafi do bibliotek, przedszkoli i szkół podstawowych całego powiatu.

Pani dyrektor Piasecka wyraziła nadzieję, że będzie to jedynie inspiracja dla twórczych nauczycieli do podzielenia się z innymi ciekawymi działaniami i pomysłami w ramach wirtualnego projektu, który wystartuje we wrześniu na stronie internetowej przedszkola: www.pm9.legionowo.pl

Na zakończenie nagrody odebrali laureaci Rodzinnego Konkursu Fotograficznego „Moje Legionowo” organizowanego cyklicznie co pięć lat przez przedszkole. Promocji towarzyszyła wystawa nagrodzonych w konkursie fotografii.

Nad sprawnym przebiegiem spotkania i działaniem sprzętu multimedialnego czuwała nauczycielka – p. Wiesława Twardowska.

Wydanie publikacji dofinansował Powiat Legionowski.