wtorek 17 lipca
facebook
A A A odsłuchaj
wersja kontrastowa
migowy
mapa
wersja polska wersja angielska wersja niemiecka wersja rosyjska
logo legionowo herb legionowo bip

WYDARZENIA

Projekcja filmu „Matka” oraz spotkanie z reżyserem Piotrem Gołębiowskim i członkami ekipy filmowej znalazły się w programie lutowej odsłony cyklu „Kino Otwarte.                          


23 lutego br. Powiatowa Instytucja Kultury zaprosiła widzów do sali widowiskowej legionowskiego ratusza na wieczór z dobrym filmem i wyjątkowymi gośćmi. Tradycyjnie wybór padł na obraz ambitny i zmuszający do refleksji. Tym razem licznie zgromadzeni miłośnicy kina mieli okazję ponownie obejrzeć krótkometrażowy debiut reżyserski Piotra Gołębiowskiego pt. „Matka”. Po raz pierwszy ten film kina niezależnego zaprezentowano blisko rok temu, także w ramach cyklu „Kino Otwarte”. Tamten premierowy pokaz spotkał się z dużym zainteresowaniem widzów i już wtedy zapowiedziano, że projekcja na pewno zostanie powtórzona.

 

„Matka” zawiera pewną symbolikę i przesłanie. Uczy też naszej tragicznej historii i to nie z perspektywy żołnierza lecz zwykłego obywatela. Film jest także w pewnym sensie świadectwem ludzkich postaw. – powiedział w trakcie spotkania reżyser Piotr Gołębiowski (drugi od lewej). Na zdjęciu także Michał Gościk, Martyna Fabijańska i prowadząca spotkanie Magdalena Felis


„Matka” to dramat opowiadający historię, mieszkającej w Legionowie, rodziny Pełków, których dom, na początku lat czterdziestych ubiegłego stulecia, zajmuje trzech niemieckich oficerów. Niemcy stacjonowali w budynku ponad rok. We wrześniu 1944 roku musieli opuścić kwaterę ze względu na zbliżające się wojska radzieckie. Film inspirowany jest prawdziwymi wydarzeniami i stanowi zapis wspomnień jednej z dwóch córek Państwa Pełków. Reżyser Piotr Gołębiowski jest jej wnukiem i poruszony opowieściami babci postanowił przenieść je na ekran.  Zdjęcia do filmu powstawały w Otwocku i na warszawskiej Pradze-Północ. Główne role zagrali m.in. Dorota Kuduk (Otylia Pełka), Marek Włodarczyk (oficer Spiller), Jakub Kotyński (Czesław) oraz Łukasz Matecki (Rode). Za scenografię, wiernie odtwarzającą realia podwarszawskiego miasteczka w okresie II wojny światowej, odpowiada grupa rekonstrukcyjna GRF Bemowo. „Matka” to czarno-biały film o bezimiennych bohaterach czasów okupacji. Legionowskie małżeństwo Pełków to przedstawiciele ludności cywilnej, która poddana eksterminacyjnej polityce okupanta próbowała zapewnić przetrwanie sobie i swoim bliskim.

W trakcie wystąpienia, które miało miejsce po projekcji, reżyser Piotr Gołębiowski oraz członkowie ekipy filmowej – operator Michał Gościk i Martyna Fabijańska (ekranowa Jania), opowiedzieli o kulisach powstania obrazu i pracy na planie chętnie odpowiadając na pytania publiczności.

Pokazy filmu odbyły się w trakcie festiwali na całym świecie. „Matka” otrzymała nagrodę Brązowego Grona na 45. Lubuskim Lecie Filmowym, tytuł najlepszego krótkometrażowego filmu fabularnego na 2nd Ramunas Atelier International Independent Film Festival w Wilnie, nagrodę dla najlepszego aktora dla Jakuba Kotyńskiego oraz nominację za najlepszą reżyserię dla Piotra Gołębiowskiego na 2nd Västerås Film Festival w Västerås (Szwecja), wyróżnienie w konkursie filmów fabularnych podczas VII Międzynarodowego Festiwalu Filmów Historycznych i Wojskowych w Warszawie, I nagrodę w kategorii filmy fabularne i dokumenty fabularyzowane na 11. Festiwalu Polonijnym Losy Polaków w Warszawie, nagrody Złotego Kopernika oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na VII Festiwalu Filmów Edukacyjnych Edukino w Warszawie.

„Kino Otwarte” to inicjatywa organizowana przez Powiatową Instytucję Kultury pod patronatem Starosty Legionowskiego oraz Prezydenta Miasta Legionowo, która w tym roku otrzymała dofinansowanie ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego w ramach projektu Powiat Legionowski - Stolica Kultury Mazowsza 2017. Serdecznie zapraszamy na kolejne odsłony cyklu.