niedziela 18 lutego

Organizatorzy VI Dni Osób Niepełnosprawnych Miasta Legionowo i Powiatu Legionowskiego zapraszają do udziału w konferencji „Autyzm. Życie z zespołem Aspergera”, która odbędzie się 1 kwietnia w sali widowiskowej legionowskiego ratusza.

2 kwietnia ustanowiony został, rezolucją zgromadzenia Ogólnego ONZ z 2010 roku, Światowym Dniem Wiedzy na Temat Autyzmu. Dzień ten rozpoczyna obchody Światowego Miesiąca Wiedzy na Temat Autyzmu, który ma zwrócić uwagę społeczeństwa na problemy i potrzeby osób z autyzmem oraz pozwolić każdemu na wyrażenie solidarności z chorującymi. Szacuje się, że w Europie 1 na 100 dzieci rodzi się z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Zaburzenia te ujawniają się w okresie pierwszych trzech lat życia. Jednym z nich jest zespół Aspergera, czyli zaburzenie o podłożu neurologicznym, które jest łagodniejszą formą autyzmu.

W trakcie konferencji zostanie poruszona problematyka funkcjonowania osób z zespołem Aspergera w domu i w pracy oraz omówione zostaną zagadnienia zawiązane z ich emocjami, uczuciami i relacjami. Poruszone zostaną także kwestie dotyczące trudności, z którymi takie osoby muszą się borykać w życiu zawodowym. Prelegentem w trakcie spotkania będzie dr Peter Schmidt z Niemiec, który dopiero w wieku 40 lat dowiedział się o tym, że choruje na zespół Aspergera. Jego spotkania z pedagogami, psychologami szkolnymi, terapeutami i rodzicami osób cierpiących na zaburzenia ze spektrum autyzmu wywierają na słuchaczach ogromne wrażenie. Wielokrotnie bywał też w Polsce dając serie wykładów. Swoje problemy, przygody i przemyślenia w barwny oraz dowcipny sposób opisał  w książkach „Chłopiec z Saturna”  i  „Kaktus na Walentynki”.

Udział w konferencji jest bezpłatny. Chętnych prosimy o rejestrację za pośrednictwem poczty elektronicznej: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Szczegółowe informacje pod numerem tel.: 22 774 21 44. Zapraszamy.

dr Peter Schmidt - dorosły Niemiec z zespołem Aspergera (spektrum autyzmu), który fascynująco mówi o tym, jak wysoko funkcjonująca osoba z autyzmem boryka się ze światem. Peter w wieku 40 lat odkrył, że jest autystykiem, już po zrobieniu doktoratu z geofizyki, znalezieniu pracy w międzynarodowej firmie, założeniu rodziny i odbyciu wielu podróży. Odkrył, dlaczego w szkole, w pracy i środowisku rówieśniczym czuł się tak, „jakby był samochodem na autostradzie, pędzącym pod prąd”, a zdobycie partnerki życiowej wiązało się z ogromnym wysiłkiem.  Wielokrotnie bywał w Polsce, dając serie fascynujących wykładów dla ponad 2500 osób. Jego spotkania z polskimi pedagogami, psychologami szkolnymi, terapeutami i rodzicami osób ze spektrum autyzmu zawsze wywierały na słuchaczach wielkie wrażenie. Swoje problemy, przygody i przemyślenia w barwny i dowcipny sposób opisał  w dostępnych w języku polskim książkach  „Chłopiec z Saturna”  i  „Kaktus na Walentynki”.