piątek 22 czerwca
facebook
A A A odsłuchaj
wersja kontrastowa
migowy
mapa
wersja polska wersja angielska wersja niemiecka wersja rosyjska
logo legionowo herb legionowo bip

TELEADRESY

WYDARZENIA

Luty
PN WT R CZ PT SO ND
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 1 2 3 4

Saksofon i gitara grały pierwsze skrzypce podczas marcowej odsłony cyklu „Pałacowe spotkania z muzyką". Po koncercie otwarto wystawę plakatów Lecha Majewskiego.                    


Starannie dobrany repertuar oraz utalentowani wykonawcy zagwarantowali komplet widzów w sali balowej jabłonowskiego pałacu. Gości powitała dyrektor Domu Zjazdów i Konferencji PAN Magdalena Grzelecka, która słowem wstępu omówiła program koncertu.

Saksofonista Paweł Gusnar oraz gitarzysta Maciej Staszewski wykonali kompozycje klasycznych oraz współczesnych kompozytorów. Wśród zaprezentowanych utworów znalazły się Sonata a-moll D. 821 Arpeggione Franza Schuberta, Adagio op. 44L Gerarda Drozda, 3 Pieces Grega Hyslopa oraz Impresja na saksofon sopranowy i gitarę Macieja Staszewskiego. Kompozycje, głównie spokojne i liryczne spotkały się z doskonałym przyjęciem publiczności, doskonale korelując z nostalgiczną aurą za oknem.

 

Koncert Pawła Gusnara (pierwszy z lewej) i Macieja Staszewskiego w jabłonowskim  pałacu


Tuż po koncercie, w Galerii Sztuki Współczesnej „Oranżeria” odbył się wernisaż wystawy prac prof. Lecha Majewskiego. Zaprezentowano ponad trzydzieści starannie wybranych plakatów. Ich autor w swoich wypowiedziach podkreśla, że plakat nie zmienia świata, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy – jest znakomitym zapisem miejsca, czasów i wydarzenia. Jego plakaty na przestrzeni dziesięcioleci przeszły wielką metamorfozę. W latach 70’ były to prace o charakterze malarskim, następnie styl artysty ewoluował w kierunku czarno-białej grafiki, a obecnie określa się go mianem współczesnej estetyki ulicy.

 

Plakaty prof. Lecha Majewskiego


„Pałacowe spotkania z muzyką”, to cykl, który zainaugurowano w 2002 roku.  Organizowane w jego ramach, raz w miesiącu, występy instrumentalne i wokalne dają miłośnikom muzyki niepowtarzalną szansę uczestniczenia w wyjątkowych koncertach, poszerzania horyzontów muzycznych oraz integrują lokalną społeczność i budują pozytywny wizerunek nie tylko gminy Jabłonna, ale i całego powiatu legionowskiego. Ponadto co dwa miesiące w Galerii Sztuki Współczesnej „Oranżeria” ma miejsce wernisaż wystawy prac artystycznych. Pomysłodawcami formatu są Magdalena Grzelecka – dyrektor Domu Zjazdów i Konferencji Polskiej Akademii Nauk oraz prof. Andrzej Zieliński – profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W tym roku przedsięwzięcie swym patronatem objął Starosta Legionowski.