środa  18 października
  A A A
WERSJA STANDARDOWA  PL  MAPA  PL EN DE RU

TELEADRESY


WYDARZENIA

Październik
PN WT ŚR CZ PT SO ND
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
 

 

AKTUALNOŚCIpowrót do listy

Będzie ambulatorium w Legionowie

Włodarze wszystkich gmin powiatu legionowskiego oraz starosta Robert Wróbel podpisali list intencyjny, dzięki któremu w Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej „Legionowo” zostanie utworzone ambulatorium. Środki finansowe potrzebne do jego funkcjonowania zapewnią samorządy.                           


Podczas spotkania, które odbyło się 21 czerwca br., w budynku NZOZ „Legionowo” przedstawiciele wszystkich samorządów z terenu powiatu legionowskiego podpisali list intencyjny w sprawie utworzenia ambulatorium, które poszerzy dotychczas dostępną ofertę usług zdrowotnych. Mieszkańcy, zamiast być odsyłani do warszawskich szpitali, zostaną obsłużeni w przychodni. Ambulatorium zajmie się m.in. zakładaniem szyn z gipsem na złamane kończyny, szyciem ran, usuwaniem ciał obcych z oka lub jamy ustnej. W przypadkach skomplikowanych pacjenci będą przewożeni do szpitali ambulansem znajdującym się na wyposażeniu ambulatorium.

 

Przedstawiciele wszystkich gmin powiatu oraz starosta legionowski podpisali list intencyjny deklarując chęć utworzenia całodobowego ambulatorium w Legionowie. Na zdjęciu od lewej: Wójt Gminy Jabłonna Jarosław Chodorski, Wójt Gminy Wieliszew Paweł Kownacki, Wójt Gminy Nieporęt Sławomir Maciej Mazur, Starosta Legionowski Robert Wróbel, prezes zarządu NZOZ "Legionowo" Sp. z o.o. Dorota Glinicka, Prezydent Miasta Legionowo Roman Smogorzewski oraz Burmistrz Miasta i Gminy Serock Sylwester Sokolnicki


Udział gmin
List intencyjny podpisali włodarze wszystkich gmin powiatu legionowskiego oraz starosta. Partnerzy zobowiązują się w tym dokumencie do partycypowania w kosztach uruchomienia ambulatorium. Ważnym zapisem dokumentu jest deklaracja, w której „Proponuje się następujący podział kosztów finansowania świadczeń medycznych dla mieszkańców ze strony Partnerów: Powiat Legionowski – 50%, Gmina Miejska Legionowo – 25%, Miasto i Gmina Serock – 6,25%, Gmina Jabłonna – 6,25%, Gmina Nieporęt – 6,25% i Gmina Wieliszew - 6,25%”.
Świadczenia oferowane przez legionowskie ambulatorium będą dla mieszkańców powiatu nieodpłatne. Samorządowcy zapowiadają podjęcie działań mających na celu przeniesienie ciężaru finansowania nowej na terenie powiatu usługi medycznej na Narodowy Fundusz Zdrowia.

Statystyki
W ubiegłym roku prawie 17,5 tysiąca mieszkańców powiatu legionowskiego skorzystało z warszawskich szpitalnych oddziałów ratunkowych (SOR), a 23 tysiącom udzielono pomocy w ramach legionowskiej Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej.

Pierwsze ambulatorium
Z propozycją utworzenia pierwszego w powiecie legionowskim ambulatorium chirurgicznego (urazowo-ortopedycznego) wyszedł starosta Robert Wróbel, który szukał rozwiązania, aby zapełnić lukę, jaka powstała w wyniku nie udzielenia Legionowu właściwego kontraktu przez NFZ. Według przyjętego założenia, że część usług związanych z nagłymi przypadkami teoretycznie można wykonywać w NZOZ „Legionowo”, a jedyną przeszkodą jest brak finansowania ze strony NFZ, Powiat optował za uzupełnieniem tego braku dzięki funduszom samorządowym.

Losy szpitala
Od lat Powiat Legionowski zabiega o umożliwienie zbudowania na swoim terenie szpitala. Postawienie budynku, a na ten cel środki w samorządzie znalazłyby się natychmiast, to jednak dopiero początek. Bez kontraktu NFZ, czyli zapewnionego finansowania z budżetu ministerstwa zdrowia, funkcjonowanie placówki nie jest możliwe. Rozwiązanie tego problemu może nastąpić tylko w oparciu o system ubezpieczeń społecznych.
 

publikuj:

POLECAMY
         Dwumiesięcznik Informator Powiatu Legionowskiego

Otwarte Mistrzostwa Mazowsza
Samorządów w Piłce Nożnej

Piłkarska Liga
Powiatu
Legionowskiego

 

Oficjalny portal turystyczny regionu
Jeziora Zegrzyńskiego

   
Turystyczny Szlak Patriotyczny
Polski Walczącej

 
 

Informator
Powiatu Legionowskiego