piątek 20 lipca
facebook
A A A odsłuchaj
wersja kontrastowa
migowy
mapa
wersja polska wersja angielska wersja niemiecka wersja rosyjska
logo legionowo herb legionowo bip

WYDARZENIA

Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego ruszyła druga tura badań realizowanych w ramach powiatowego programu „Trzymam się prosto”. Badaniom ortopedycznym pod kątem wad postawy poddanych zostanie w sumie ponad 800 uczniów. Część z nich przebadano już wiosną.

                  Wady postawy to prawdziwa plaga wśród dzieci. Na szczęście odpowiednio wcześnie rozpoczęta korektywa pozwala na wyeliminowanie większości z nich. W zeszłym roku przebadano 1848 dzieci, wady postawy wykryto u 1169. 395 uczniów skorzystało z instruktażowych zajęć korekcyjnych


”Trzymam się prosto” to jedna z propozycji Powiatowego Programu Polityki Zdrowotnej „Zdrowy Powiat” na 2017 r., obejmująca ortopedyczne badania przesiewowe dla uczniów drugich klas wszystkich podstawowych szkół publicznych na terenie powiatu. W ramach tej akcji fizjoterapeuci dokonują szczegółowej oceny kręgosłupów dzieci pod kątem wad postawy. W przypadku wykrycia nieprawidłowości wymagających rehabilitacji, zostanie ona dofinansowana i przeprowadzona na początku przyszłego roku kalendarzowego. Natomiast w tym roku Powiat Legionowski pokryje część kosztów za zajęcia rehabilitacyjne oraz przygotowanie indywidualnych zestawów ćwiczeń do wykonywania w domu dla dzieci, u  których wykryto wady postawy w zeszłym roku. Skorzystać z tego może 400 dzieci.
Częścią programu są także spotkania fizjoterapeuty wykonującego badania z rodzicami dzieci, podczas których opiekunom przekazane zostaną informacje o sposobach przeciwdziałania rozwojowi schorzeń kręgosłupa oraz dalszym postępowaniu w przypadku wykrycia nieprawidłowości w postawie dziecka.

Na realizację programu „Trzymam się prosto” Powiat Legionowski przeznaczył w tym roku 21 600 zł.

Z bezpłatnych badań postawy ciała dzieci i młodzież mogą skorzystać także w Gabinecie Rehabilitacji Zdrowe Plecy w Legionowie. Informacje i zapisy pod nr. tel.: 535 892 922.