5 czerwca 2018

Zdobądź złotą odznakę Szlaku

Lubisz turystykę pieszą i rowerową? Interesuje cię historia regionu, w którym mieszkasz? Masz szansę zdobyć ustanowioną przez Powiat Legionowski Odznakę Turystyczną Patriotycznego Szlaku Polski Walczącej.

W 2014 r. Powiat Legionowski oddał do użytku Turystyczny Szlak Patriotyczny Polski Walczącej – cztery trasy o łącznej długości ponad 140 km. Projekt cieszy się ogromnym powodzeniem zarówno wśród mieszkańców, jak i osób odwiedzających nasz powiat w celach wypoczynkowych.

Ustanowiona w tym roku Odznaka Turystyczna Szlaku Polski Walczącej honoruje osoby szczególnie zaangażowane w poznawanie historii lokalnej przy wykorzystaniu Szlaku. Aby zdobyć brązową Odznakę, należy w okresie jednego roku zwiedzić przynajmniej 5 miejsc pamięci w Legionowie oraz przynajmniej 15 - na terenach pozostałych gmin powiatu legionowskiego. Na srebrną Odznakę zasługują ci, którzy w okresie nie dłuższym niż dwa lata zwiedzą przynajmniej 9 miejsc pamięci w Legionowie oraz 25 na terenach pozostałych gmin powiatu. Najwyższy stopień, czyli złotą Odznakę otrzymują turyści mający na koncie zwiedzenie w okresie nie dłuższym niż trzy lata 14 miejsc pamięci w Legionowie oraz 35 na terenie pozostałych gmin powiatu legionowskiego. Miejsca pamięci powinny być zwiedzane, uwzględniając oba kierunki marszruty, w kolejności trasy szlaku.

Bezpłatną książeczkę przeznaczoną do rejestracji i późniejszej weryfikacji pokonanej trasy odebrać można w starostwie powiatowym w Wydziale Kultury i Promocji (V piętro, pok. 505)  oraz w Punkcie Informacji Turystycznej w Legionowie (budynek dworca) lub w Powiatowej Instytucju Kultury w Legionowie przy ul. Sowińskiego 15.  Jeśli turysta korzysta ze zorganizowanej wycieczki, wpis do książeczki może poczynić np. przewodnik. Można również potwierdzać odwiedzenie miejsca pamięci poprzez pieczątkę instytucji będącej w pobliżu. Najłatwiejszą formą weryfikacji jest jednak prowadzenie dokumentacji fotograficznej.

Dobrze przygotowane, oznakowane i utrzymane trasy są ciekawą propozycją dla wszystkich miłośników pieszych wędrówek i aktywnego wypoczynku. Marszruty dostosowane są do potrzeb współczesnego turysty, wyposażone nie tylko w czytelne tablice informacyjne i kierunkowe, ale również w elektroniczną mapę tras, dostosowaną do mobilnych urządzeń typu smartphone oraz opisy mijanych miejsc. Szlak ma swoją stronę internetową: www.szlak.powiat-legionowski.pl. Dostępny jest także w aplikacji mobilnej „Powiat Legionowski”, którą bezpłatnie można pobrać z GooglePlay lub AppStore. Tradycyjną drukowaną Mapę Szlaku i przewodnik można otrzymać w Starostwie Powiatowym oraz Powiatowej Instytucji Kultury w Legionowie i Punkcie Informacji Turystycznej w Legionowie.

Zapraszamy na Szlak!

Pliki do pobrania: