17 listopada 2017
Polsko – niemieckie spotkanie młodzieży na Targowej

Od 7 do 14 października Powiatowy Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. J. Siwińskiego w Legionowie gościł 10-osobową grupę z Niemiec. Było to drugie spotkanie w ramach projektu wymiany młodzieży. Pierwsze 4 dni goście spędzili w Legionowie i w Warszawie, pozostałe - w Gdańsku.

Zwiedzanie okolic Stoczni Gdańskiej

Projekt finansowany jest ze środków UE Erasmus+ wspólnie ze szkołą BoerdeBerufskolleg w Soest w Niemczech. Główne cele to: zorganizowanie czterech spotkań, wzajemne poznanie się młodzieży oraz zwiedzenie miejsc związanych z ruchem oporu w latach 1939 – 45 i sprzeciwem społecznym wobec państw autorytarnych w latach 80. XX wieku.
Pierwszy dzień minął na wzajemnym poznawaniu się. Nauczyciele animowali gry i zabawy, które pomogły nawiązać komunikację. Okazało się, że partnerzy z Niemiec są bardzo otwarci. Nasi uczniowie oprowadzili swoich zagranicznych kolegów po budynku szkoły. Klasy gastronomiczne wspólnie z niemieckimi gośćmi ugotowały pierogi i zrobiły sałatkę ziemniaczaną po westfalsku.
Podczas spotkania zrealizowany został również temat projektu - poznawanie miejsc związanych z  historią II wojny światowej. Uczniowie zwiedzili Muzeum Powstania Warszawskiego, poszerzając wiedzę o Polskim Państwie Podziemnym, oraz Muzeum Historii Żydów Polskich „Polin”. Naszym gościom podobał się również spacer po warszawskiej starówce.
W Gdańsku uczestnicy wzięli udział w warsztatach „Początki Solidarności”, które odbyły się w Europejskim Centrum Solidarności. Był również czas na zwiedzenie gdańskiej starówki oraz spacer brzegiem morza do Sopotu.
Pożegnanie gości w wielu wypadkach odbywało się ze łzami w oczach. Uczestnicy mają nadzieję na ponowne spotkanie w marcu 2018 r., w Soest. W tym terminie planowana jest rewizyta.