Absolutorium i wotum zaufania dla Zarządu Powiatu
26 czerwca 2023
Absolutorium i wotum zaufania dla Zarządu Powiatu

Powiatowi radni pozytywnie ocenili sprawozdanie z wykonania zeszłorocznego budżetu i na czerwcowej sesji (26 czerwca) udzielili Zarządowi Powiatu absolutorium, a po zapoznaniu się z raportem o stanie powiatu legionowskiego i dyskusji w tym temacie podjęli uchwałę w sprawie udzielenia Zarządowi Powiatu wotum zaufania.

Absolutorium jest narzędziem kontroli sprawowanej przez Radę Powiatu nad Zarządem w zakresie wykonania budżetu uchwalonego na dany rok. Udzielenie absolutorium oznacza, że według opinii radnych budżet powiatu został wykonany bez zastrzeżeń, zgodnie z założeniami i interesem mieszkańców. Taką procedurę przeprowadza się co roku we wszystkich jednostkach samorządu. W tym roku za udzieleniem absolutorium Zarządowi Powiatu w Legionowie głosowało 16 radnych, 7 wstrzymało się od głosu. Nikt nie głosował przeciwko.

Wysoka inflacja, wzrost cen energii czy kosztów prac budowlanych stanowiły ogromne wyzwanie i miały znaczący wpływ na ostateczny kształt zeszłorocznego budżetu. Planowanie wydatków, jak również ich realizacja odbywały się ze szczególną ostrożnością oraz stosownie do realnych potrzeb i możliwości realizacji zadań. W 2022 roku dochody Powiatu wyniosły 151,1 mln zł, a wydatki 164,6 mln zł.

Z przedstawionego sprawozdania wynika ponadto, że w zeszłym roku Powiat przeznaczył blisko 48 mln zł na realizację zadań z zakresu oświaty i edukacyjnej opieki wychowawczej, 25,3 mln zł na działania na rzecz pomocy, polityki społecznej i rodziny, a ponad 31 mln zł wydano na transport i łączność. Na bezpieczeństwo publiczne i ochronę przeciwpożarową przeznaczono 11,7 mln złotych, a wydatki na ochronę zdrowia wyniosły 4,1 mln zł. W 2022 r. na realizację inwestycji, dotacje majątkowe oraz na zakupy inwestycyjne Powiat wydatkował 37,6 mln zł, w tym ponad 20 mln zł z zewnętrznych źródeł finansowania oraz ponad 17,5 mln zł ze środków własnych. - To był już kolejny rok, kiedy budżet powiatu realizowano w trudnych warunkach. Wcześniejszy, pełen wyzwań czas pandemii COVID-19 zastąpiła rekordowo wysoka inflacja i związany z nią wzrost cen we wszystkich obszarach gospodarki. Wciąż także trwa wojna w Ukrainie. Pomimo tych utrudnień budżet wykonany został na dobrym poziomie. Udało się także pozyskać środki zewnętrzne, pozwalające na sfinansowanie większej liczby inwestycji. Dziękuję członkom Zarządu za współpracę, pracownikom starostwa, jednostek powiatu i wszystkim osobom zaangażowanym w realizację budżetu, a radnym Rady Powiatu w Legionowie za pozytywne zaopiniowanie jego rozliczenia – mówi starosta legionowski Sylwester Sokolnicki.

Pozytywne zaopiniowanie wykonania przez Zarząd budżetu jest potwierdzeniem konsekwentnego utrzymywania kierunków rozwoju Powiatu Legionowskiego. W kolejnych latach nakłady na inwestycje drogowe oraz oświatę i zdrowie nadal będą wśród priorytetów Zarządu. Środki finansowe zasilą także sferę wsparcia osób najbardziej go potrzebujących, w tym poprzez działalność Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie oraz Powiatowego Centrum Integracji Społecznej.