8 medali dla Delfina na Mistrzostwach Europy w lodowym pływaniu federacji IISA
7 lutego 2024

W dniach 01-04.02.2024 r. odbyły się pierwsze w historii Mistrzostwa Europy w lodowym pływaniu federacji International Ice Swimming Association w Oradea w Rumunii. UKS Delfin Legionowo reprezentowało czworo zawodników: Piotr Rapacki, Rafał Perl, Maciej Perl oraz Michał Perl, który wywalczył aż 8 medali indywidualnie i 2 w sztafecie i pobił rekord Europy 50 m dowolnym 26,02 s.

Zawody rozgrywały się na otwartym olimpijskim 50 m basenie, a temperatura wody wynosiła zaledwie 4 stopnie Celsjusza. Do zawodów tej rangi zostało dopuszczonych 320 zawodników z 27 krajów.

Michał Perl - Mistrz Europy oraz rekordzista świata w sztafecie 4x50 m dowolnym. W wywalczył on łącznie 8 medali Mistrzostw Europy:

50 m dowolnym 26,02 s - 1 miejsce w kat. (1 miejsce Open)

50 m klasycznym 32,35 s - 1 miejsce w kat. (3 miejsce Open)

100 m klasycznym 1:13,16 s - 1 miejsce w kat. (3 miejsce Open)

oraz 2 medale w sztafetach jako reprezentacja Polski.

Mistrzostwo Europy 4x50 m dowolnym 1:49,69 s w składzie: Marta Piasecka, Filip Kołodziejski, Michał Jagiełło, Michał Perl. Bijącym przy tym Rekord Świata, vice mistrzostwo Europy 4x50 m zmiennym 2:02,34 s w składzie: Marta Piasecka, Filip Kołodziejski, Paweł Bednarczyk, Michał Perl

Maciek Perl, który podąża śladami swojego starszego brata, w kategorii Junior czyli zawodników do 18. roku życia, wywalczył dwa złote medale na 50 m stylem klasycznym 38,71 s (16. miejsce Open) oraz 50 m dowolnym 30,33 s (31. miejsce Open). Był to debiut naszego zawodnika na tego rodzaju rangi imprezie i na pewno prognozuje to dobrze na przyszłość.

Piotr Rapacki, który już od dłuższego czasu trenuje lodowe pływanie w swojej kategorii wiekowej dosłownie otarł się o brązowy medal Mistrzostw Europy.

Piotr wystartował w czterech konkurencjach:

50 m klasyczny 44,8 s – 4. miejsce w kat. (32. miejsce Open)

100 m klasyczny 1:40,20 s – 5. miejsce w kat. (32. miejsce Open)

250 m dowolny 3:59,82 s – 10. w kat. (58. miejsce Open)

50 m dowolny 35,82 s – 10. w kat. (59. miejsce Open)

Rafał Perl również dzielnie walczył w swojej kategorii wiekowej 50-54 lata i równie blisko był zajęcia podium, a nawet trzykrotnie. Na każdym dystansie Rafał był 4. zawodnikiem, który dopływał do ściany:

50 m klasycznym 40,57 s - 4 w kat. (23.miejsce Open)

100 m dowolnym 1:11,08 s – 4. w kat. (38. miejsce Open)

50 m dowolnym 30,40 s – 4. w kat. (32. miejsce Open).