Najpiękniejszy Oleander - konkurs
4 sierpnia 2021
Najpiękniejszy Oleander - konkurs

W związku z kolejną rocznicą wyruszenia I Kompanii Kadrowej z krakowskich Oleandrów oraz zbliżającym się Świętem Wojska Polskiego Mazowieckie To i Owo ogłasza konkurs na Najpiękniejszy Oleander. Tegoroczna edycja odbywa się pod patronatem Starosty Legionowskiego Sylwestra Sokolnickiego.

W najbliższy piątek, 6 sierpnia, minie 107. rocznica wymarszu z krakowskich Oleandrów I Kompanii Kadrowej. Jak podają źródła historyczne, tę właśnie datę można uważać za początek działalności Legionów Piłsudskiego. Żołnierze Legionów, pomimo niewielkiej w stosunku do armii zaborczych liczebności, potrafili osiągnąć cel. Choć militarnie nie mieli wielkiego znaczenia, to jednak, dzięki przemyślanej strategii, skutki polityczne ich kilkuletniej walki były dla odzyskania przez Polskę niepodległości niezaprzeczalne. Redakcja To i Owo wielokrotnie podejmowała na swoich łamach tę tematykę, łącznie z wyjazdem na teren „wołyńskiego Legionowa”.

Formuła konkursu z uwagi na pandemię koronawirusa jest mieszana. Chętni mogą dostarczyć swój oleander pod pomnik marsz. Józefa Piłsudskiego 15 sierpnia br. lub wysłać do organizatora zdjęcie swojego oleandra (albo kompozycji z większej liczby tych krzewów). Zdjęcia należy wysłać na adres: redakcja@toiowo.eu, wpisując w temacie: Konkurs Oleander. Zgłoszenia fotograficzne należy przesłać do 13 sierpnia br. Nagrody dla zwycięzców przygotowało Starostwo Powiatowe w Legionowie.

Źródło i fot. - www.toiowo.eu