Pozdrowienia znad Zalewu
19 września 2023
Pozdrowienia znad Zalewu

Nie kończą się obchody jubileuszu 60-lecia powstania jeziora Zegrzyńskiego. Aby bardziej przybliżyć historię akwenu, Powiatowa Instytucja Kultury zaprosiła mieszkańców na rejs statkiem. Przygotowana została także okolicznościowa wystawa pocztówek.

Uczestnikami rejsu byli laureaci quizu historycznego zorganizowanego przez PIK w ramach projektu "Pozdrowienia znad Zalewu - 60 lat Jeziora Zegrzyńskiego". Podczas wycieczki historyk i regionalista Konrad Szostek opowiadał o historii Jeziora Zegrzyńskiego i mijanych miejsc.

Z kolei przy Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku stanęła wystawa pocztówek zatytułowana „Jezioro Zegrzyńskie – po słońce, po radość, po zdrowie...”. Jej oficjalne otwarcie nastąpiło 18 września. Opisy do wystawy stworzył dr hab. Jacek Szczepański, a zaprezentowane na planszach pocztówki pochodzą z kolekcji autora. Prezentację można oglądać w Serocku do 1 października, następnie pojawi się w dniach 2-15 października na Placu Wolności w Nieporęcie, 16-29 października stanie przed budynkiem Urzędu Gminy Wieliszew, a od 30 października do 13 listopada podziwiać będzie ją można w Muzeum Historycznym w Legionowie

Projekt "Pozdrowienia znad Zalewu - 60 lat Jeziora Zegrzyńskiego" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Fot. Powiatowa Instytucja Kultury