Rehabilitacja na nowym poziomie
5 lutego 2024
Rehabilitacja na nowym poziomie

Dziś nastąpiło uroczyste otwarcie zmodernizowanego budynku rehabilitacji w legionowskim szpitalu. Remont kosztował 2,7 mln złotych.

W uroczystości wzięli udział m.in. gen. broni prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak (dyrektor WIM-PIB), płk dr n. med. Robert Ryczek (komendant Szpitala WIM-PIB w Legionowie) i mjr dr n. społ. Anna Pękacka-Kochanowska (kierownik Ośrodka Dziennej Rehabilitacji Szpitala WIM-PIB w Legionowie). Wśród zaproszonych gości byli także przedstawiciele Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, w tym dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. bryg. Krzysztof Stańczyk; dyrektor mazowieckiego oddziału NFZ Zbigniew Terek, prezydent Miasta Legionowo, Roman Smogorzewski. Powiat Legionowski reprezentował starosta Sylwester Sokolnicki.

Celem inwestycji było przede wszystkim podniesienie jakości udzielanych świadczeń zdrowotnych, komfortu i bezpieczeństwa pacjentów oraz ergonomii pracy personelu medycznego w trakcie realizacji procedur rehabilitacji medycznej. Inwestycja wyszła naprzeciw rosnącemu zapotrzebowaniu na deficytowe świadczenia z zakresu rehabilitacji ogólnoustrojowej i kardiologicznej, stanowiąc logiczne dopełnienie zakresów opieki realizowanych w WIM PIB w Legionowie.

W nowo wyremontowanym budynku funkcjonują Ośrodek Rehabilitacji Dziennej, Oddział Dziennej Rehabilitacji Kardiologicznej, Pracownia Fizjoterapii oraz Poradnia Rehabilitacyjna. Oddział Dziennej Rehabilitacji Kardiologicznej został doposażony w 10 nowocześnie wyposażonych i monitorowanych stanowisk przeznaczonych do rehabilitacji kardiologicznej oraz nowoczesną stację umożliwiającą prowadzenie rehabilitacji w modelu hybrydowym (łączącym rehabilitację w miejscu z możliwością telekontroli nad pacjentem ćwiczącym zdalnie). Ośrodek Rehabilitacji Dziennej ze swoją ofertą stanowi idealną kontynuację opieki, tak potrzebnej znacznej populacji pacjentów z zawałem leczonych w Oddziale Kardiologii Interwencyjnej i Chorób Wewnętrznych szpitala w Legionowie. W Ośrodku zainstalowano nowoczesną kriokomorę ogólnoustrojową, która działa w ramach umowy z NFZ. Pacjent w ciągu roku może skorzystać z 20 zabiegów w kriokomorze w ramach NFZ. Leczenie niskimi tempertaurami działa przeciwobrzękowo, przeciwbólowo, przeciwzapalnie, pobudza naturalne procesy regeneracyjne organizmu, korzystnie wpływa na pracę mięśni, układu krążenia oraz układu chłonnego, pozytywnie wpływa na samopoczucie, redukuje objawy stresu.