Zagrają w szkołach
16 marca 2022
Zagrają w szkołach

Realizując projekt „Ryby mają głos - promocja tradycji rybackich i akwakultury w regionie Jeziora Zegrzyńskiego”, Powiat Legionowski przekazał do szkół i instytucji kultury z terenu działania Lokalnej Grupy Działania Zalew Zegrzyński grę planszową, stworzoną specjalnie na potrzeby tego zadania.

Gra zawiera dwie plansze, co pozwala na konkurowanie w dwóch różnych rozgrywkach. Pierwsza - „Rybacy i Flisacy” - nawiązuje do czasu sprzed utworzenia Jeziora Zegrzyńskiego, ukazując region w okresie przedwojennym. Po Narwi pływało wtedy wiele flisackich tratw i rybackich łodzi. Uczestnicy gry wcielają się w rolę flisaków i rybaków. Zadaniem pierwszym jest przetransportowanie cennych towarów. Drugie wyzwanie polega na złowieniu jak największej liczby ryb. To samo zadanie czeka uczestników rozgrywki „Rybowisko. Co połknie haczyk?”, jednak połów odbywa się na wodach Jeziora Zegrzyńskiego już po jego utworzeniu. Tutaj dodatkowym utrudnieniem są często niesprzyjające wiatry. Uczestnik otrzymuje dodatkowe punkty za złowienie ryb unikatowych.

Gra planszowa – „Rybacy i Flisacy” i „Rybowisko. Co połknie haczyk?” – oraz witryna internetowa są narzędziami służącymi szerzeniu wiedzy dotyczącej Jeziora Zegrzyńskiego i jego okolic. Gra ściśle związana jest z nową stroną www.ryby.legionowski.pl – wirtualnym miejscem poświęconym regionowi Jeziora Zegrzyńskiego, szczególnie w kontekście rybołówstwa, ekologii i tradycji rybackich. Znaleźć tu można informacje m.in. o okolicznościach utworzenia Jeziora Zegrzyńskiego, rybach w nim żyjących, wędkarstwie i ekologii.

Całkowita wartość zadania wynosi 74 481,09 złotych, z czego unijne fundusze dofinansowują projekt kwotą 50 tys. zł.