11 lipca 2014
Kroniki Szlaku „Polski Walczącej”

Konkurs - Kronika Rajdu Polski Walczącej – rozstrzygnięty... Wyłonienie zwycięzców było zadaniem niezwykle trudnym, ponieważ każdy z uczestników, podążając Szlakiem „Polski Walczącej”, przeżywał podobne emocje związane z zarazem trudną i chwalebną historią walki o niepodległość.

 

 

Ogłoszony z okazji otwarcia Turystycznego Szlaku Patriotycznego „Polski Walczącej” konkurs Powiatu Legionowskiego został rozstrzygnięty. Jury oceniało walory artystyczne i emocjonalne opisów odwiedzonych punktów Szlaku oraz  walory dokumentalne wykonanych przez autorów Kronik zdjęć. Istotny wpływ na punktację miał również pokonany przez poszczególnych uczestników dystans.
W kategorii „rajd pieszy” nagrodę główną wartości 500 zł wygrał Marek Paciorek, który jeden z fragmentów trasy opisał: „W drodze do punktu 6 czarnego szlaku troszkę pobłądziłem dokładając w ten sposób około 2 km, co zajęło mi dodatkowe pół godziny. Po dotarciu poustawiałem przewrócone od wiatru znicze, zapaliłem lampkę. Obelisk upamiętnia wszystkie ofiary pomordowane w Lasach Chotomowskich.” Wyróżnienia o wartości każde po 200 zł otrzymają: Beata Dudek, Daniel Katkowski i Michał Machnacki.
W kategorii „rajd rowerowy” jury postanowiło przyznać dwie równorzędne główne nagrody o wartości 500 zł każda. Otrzymają je Joanna Stankowska i Michał Naumczyk. Pokonując szlak czarny Joanna Stankowska odwiedziła chotomowski cmentarz, który opisała: „Na płytach można zobaczyć kwiaty i znicze, a na pomnikach wstęgi i tabliczki w naszych barwach narodowych. I wszystko to piękne bardzo, tylko… smutek ogromy i łzy cisną się do oczu, gdy na tabliczkach wiek młody poległych. Nie zaznawszy lat młodości musieli tak szybko dorosnąć i umrzeć na polu chwały. Smutne to bardzo.” Michał Naumczyk pojechał szlakiem miejskim niebieskim, ale również zwiedził duży fragment powiatowego szlaku czarnego. W jednym z punktów zanotował: „Budynek, w którym mieściła się kuchnia żydowska w Getcie, jest budowlą, której starość kontrastuje z wrażeniem dobrego stanu konstrukcyjnego. Czerniejące drewno nie jest zbutwiałe, ale też doskonale przywołuje mrok czasu, kiedy to budynek najbardziej tętnił życiem – jakkolwiek okropnym. Obecnie zamieszkały przez wnuki i prawnuki zasiedlonych po wojnie. Właścicielka na prośbę o pomoc w dokumentacji wpuściła mnie i pokazała łaty po wyrwach od ostrzału.”
Zwycięzcom i wyróżnionym serdecznie gratulujemy. Wszyscy uczestnicy mogą czuć się wygranymi, ponieważ w każdym z nich Szlak „Polski Walczącej” pozostawił emocjonujące wspomnienia wzbogacone o cenną i ciekawą wiedzę. Zapraszamy na kolejne edycje konkursu Kronika Rajdu Polski Walczącej.

 

Fotografia wykonana przez Marka Paciorka na 1. punkcie szlaku czarnego

 

Zdjęcie wykonane przez Joannę Stankowską na 5. punkcie szlaku czarnego

 

Fotografia wykonana przez Michała Naumczyka na 4. punkcie szlaku czarnego
 
Turystyczny Szlak Patriotyczny "Polski Walczącej" na terenie powiatu legionowskiego powstał dzięki pozyskaniu przez Starostwo Powiatowe w Legionowie środków unijnych.