Jezioro Zegrzyńskie

MENU
fot. Kinga Czerwińska
Energia i wypoczynek

W sercu barwnej mozaiki, na którą składają się zabytki, obszary przyrodniczo cenne i miejsca pamięci historycznej, znajduje się perła regionu - Jezioro Zegrzyńskie. Malowniczy zbiornik okalają liczne mariny, ośrodki sportów wodnych, miejsca imprez, nierzadko pod szantowym szyldem.

Jezioro Zegrzyńskie jest zbiornikiem retencyjnym, który powstał w 1963 roku w wyniku spiętrzenia dolnej Narwi zaporą w Dębem. Powierzchnia zbiornika wynosi 3030 ha, długość 41 km (na Narwi), szerokość do ok. 3,5 km, pojemność 94,3 mln m³ i głębokości sięgającej miejscami do 12m. Połączenie z Warszawą zapewnia jezioru malowniczy, 19 kilometrowy Kanał Żerański. Stanowi ono dzięki temu ważny odcinek jednej z głównych arterii wodnych łączących Jeziora Mazurskie oraz dorzecze Narwi i Bugu z rzeką Wisłą. Dobrze rozwinięta sieć dróg dojazdowych wiąże leżące nad nim miejscowości bezpośrednio z Warszawą.

Jezioro Zegrzyńskie to przede wszystkim miejsce wypoczynku. Sprzyjają temu jego czyste wody. Dzieje się tak dzięki wybudowaniu w ostatnich latach wielu oczyszczalni nad Narwią, Bugiem i ich dopływami. Po powstaniu jeziora, w jego bezpośrednim otoczeniu powstało wiele ośrodków wypoczynkowych i domków letniskowych. Od wiosny do jesieni, w każdy weekend przyjeżdżają tu szukać odpoczynku i ochłody warszawiacy. 

Szacuje się, że każdego lata w przystaniach na brzegach Zalewu swoje miejsce znajduje około 1500 jachtów i żaglówek, bo jest to wspaniałe miejsce do uprawiania żeglarstwa. Szybki dojazd z Warszawy pozwala wielu żeglarzom wykorzystanie każdej wolnej chwili na pływanie. Istniejące już od wielu lat szkółki żeglarskie wyszkoliły kilka pokoleń żeglarzy. Tu zaczynał swoją karierę Mateusz Kusznierewicz. Co roku organizowanych jest kilkanaście imprez regatowych, w których uczestniczą najlepsi polscy żeglarze. Zimą, kiedy wody Zalewu zamarzają, żagle pozostają nad jego wodami. Kiedy lód nie pozwala wypłynąć łodzią, pojawiają się bojery.

Czyste wody i niewielka głębokość sprawiają, że Jezioro Zegrzyńskie to raj dla wędkarzy. Można tu łowić leszcze, karpie, płocie, krąpie, sandacze, szczupaki, okonie i sumy. Te ostatnie mają tu dobre warunki wzrostu - wędkarski rekord wynosi 74,5 kilograma. Najlepsze łowiska znajdują się przy ujściach Narwi, Bugu i Rządzy, a także w okolicach mostu w Zegrzu i zapory w Dębe.