29 marca 2018
W związku z Aspergerem - konferencja

Organizatorzy VII Dni Osób Niepełnosprawnych Miasta Legionowo i Powiatu Legionowskiego zaprosili mieszkańców na konferencję pn. „Partnerstwo i relacje rodzinne osób z zespołem Aspergera i neurotypowych” z udziałem dr. Petera Schmidta z Niemiec. Konferencję zorganizowano w Arenie Legionowo w związku ze Światowym Miesiącem Wiedzy o Autyzmie, który przypada w kwietniu.                                 

Dr Peter Schmidt, dotknięty zespołem Aspergera, gościł już w Legionowie rok temu. Jego wykład spotkał się wtedy z dużym zainteresowaniem, a tematyka nie została wyczerpana. Stąd decyzja o ponownym zaproszeniu go na konferencję. Tym razem prelegent przybył w towarzystwie swojej żony Martiny. Razem opowiadali zgromadzonym o problemach z identyfikacją seksualną osób z zespołem Aspergera, ich funkcjonowaniu w związkach partnerskich i trudnościach w relacjach rodzinnych oraz sposobach ich pokonywania.
W konferencji z ramienia Powiatu Legionowskiego uczestniczył wicestarosta Jerzy Zaborowski.

Szacuje się, że w Europie 1 na 100 dzieci rodzi się z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Zaburzenia te ujawniają się w okresie pierwszych trzech lat życia. Jednym z nich jest zespół Aspergera, czyli zaburzenie o podłożu neurologicznym, które jest łagodniejszą formą autyzmu.

 

apergerkonf

Opowiadając historię swojego związku z żoną oraz relacji z dziećmi, dr Peter Schmidt przybliżył zgromadzonym trudności, jakie pojawiają się w kontaktach z najbliższymi. Jego żona Martina mówiła o sposobach ich rozwiązywania. oraz o dobrych i złych stronach codzienności z aspargerowacem. Na zdjęciu (od lewej): wicestarosta Jerzy Zaborowski, dr Peter Schmidt oraz Martina Schmidt