"Na skrzyżowaniu kulturowych szlaków"
12 maja 2023
"Na skrzyżowaniu kulturowych szlaków"
Powiatowa Instytucja Kultury w Legionowie serdecznie zaprasza na kiermasz rękodzieła ludowego oraz warsztaty ukraińskiego haftu, które odbędą się 21 maja 2023 r. pod hasłem „Na skrzyżowaniu kulturowych szlaków”.

W hali dworca PKP w Legionowie (ul. T. Kościuszki 8a) w godzinach 11.00-18.00 polscy i ukraińscy twórcy prezentować będą różnego rodzaju rękodzieło inspirowane kulturą ludową i wywodzące się z tradycji ludowej obu państw. Zainteresowanych wystawców zapraszamy do kontaktu pod adresem e-mail: animacja@pik.legionowski.pl.

O godzinie 11.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Legionowie (ul. T. Kościuszki 8a, I piętro) rozpoczną się warsztaty haftu ukraińskiego prowadzone przez Orestę Kinash – pochodzącą z Ukrainy znawczynię kultury, malarkę, dyrygentkę chóru, nauczycielkę, instruktorkę cyklu warsztatów haftu w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, zatytułowanego „Historia, motywy i barwy ukraińskiej wyszywanki”. Osoby chętne na warsztaty prosimy o mail pod adresem: animacja@pik.legionowski.pl. Warsztaty są bezpłatne, organizator zapewnia materiały. Liczba miejsc na warsztatach jest ograniczona, obowiązują zapisy.

O godzinie 15.00 w hali dworca wystąpi zespół Dwa Kolory. Muzycy znani są wielbicielom polskiego, ukraińskiego i białoruskiego folkloru, występują bowiem na festiwalach i przeglądach w całej Polsce. Niejednokrotnie też przywożą ze sobą z takich wyjazdów nagrody i wyróżnienia. W marcu tego roku zespół świętował pięciolecie działalności.

Podczas całego wydarzenia będziemy nawiązywać do rozpoczętej w zeszłym roku akcji „Niezapominajka dla Ukrainy”. Tym razem za sprawą niezapominajek sadzonych w przestrzeni publicznej chcemy upamiętnić poległych  w obronie Ukrainy bohaterów i ofiary toczącej się za naszą granicą wojny. Postaramy się, żeby na naszym kiermaszu też nie zabrakło niezapominajek.

Organizatorami wydarzenia „Na skrzyżowaniu kulturowych szlaków” są Powiatowa Instytucja Kultury w Legionowie i Poczytalnia Legionowo, patronem przedsięwzięcia jest Powiat Legionowski.