10 kulturalnych kobiet
24 czerwca 2024
10 kulturalnych kobiet

Spotkaniem w legionowskiej Poczytalni 22 czerwca zakończył się projekt Powiatowej Instytucji Kultury w Legionowie pn. „Kultura w Spódnicy”.

Za nami pięć warsztatów, które odbyły się we wszystkich gminach powiatu legionowskiego. Każdy z nich podzielono na dwie części. Wprowadzeniem do tematu były wykłady, podczas których przybliżono biografie dziesięciu bohaterek, artystek reprezentujących różne gatunki sztuki, przekraczających granice tradycji i odważnie wyznaczających nowe szlaki, m.in. Olgi Boznańskiej, Tamary Łempickiej, Zofii Stryjeńskiej, Marii Konopnickiej, Wisławy Szymborskiej, Zofii Nałkowskiej, Heleny Modrzejewskiej, Poli Negri, Hanki Ordonówny oraz Miry Zimińskiej-Sygietyńskiej. Teoria była dla uczestników inspiracją niezbędną do podjęcia wyzwania w drugiej części spotkania. Tworzyli oni prace plastyczne nawiązujące do przedstawionych postaci, wykorzystując różne formy wyrazu i techniki. Efekty ich działań będzie można podziwiać podczas wystawy podsumowującej cykl.

Pomysłodawczyniami projektu i zarówno prowadzącymi warsztaty były Małgorzata Staniszewska, odpowiedzialna za część teoretyczną, oraz Paulina Nowaczyk-Pisarska, która czuwała nad artystyczną częścią spotkania. Celem projektu było przywrócenie pamięci o kobietach w historii i ich roli w kulturze, zarówno dawniej, jak i współcześnie.