Ambulatorium raportuje
9 stycznia 2024
Ambulatorium raportuje

W ubiegłym roku z pomocy ambulatorium chirurgiczno-urazowego, którego działalność sfinansowana została przez Powiat Legionowski oraz wszystkie gminy powiatu, skorzystało 5028 pacjentów, czyli o 376 więcej niż w roku 2022 r.

Od 2018 roku mieszkańcy powiatu, w nagłych wypadkach, mogą bezpłatnie skorzystać z pomocy medycznej w zakresie chirurgii ogólnej oraz urazowo-ortopedycznej. Utworzenie ambulatorium było odpowiedzią na potrzebę zapewnienia mieszkańcom pomocy medycznej w przypadku doznania urazu w czasie, kiedy przychodnie nie pracują.

W ubiegłym roku pacjentami ambulatorium było 2753 mieszkańców Legionowa, 708 mieszkańców gminy Jabłonna, 459 mieszkańców gminy Nieporęt, 481 mieszkańców gminy Serock oraz 627 mieszkańców gminy Wieliszew. W 2023 roku koszt utrzymania ambulatorium wyniósł 1 447 130,00 zł.

Zakres realizowanych świadczeń w zlokalizowanym w ZOZ „Legionowo” przy ul. Sowińskiego 4 ambulatorium obejmuje szycie i opatrywanie ran, unieruchamianie złamań, które nie wymagają cięć chirurgicznych (wraz z diagnostyką obrazową), rozpoznawanie stanów zagrożenia życia, kierowanie do szpitala na ostry dyżur pełniony w ramach Szpitalnego Oddziału Ratunkowego oraz inne drobne zabiegi możliwe do wykonania w warunkach ambulatorium z wykorzystaniem wiedzy medycznej dyżurującego lekarza. Od 1 stycznia ambulatorium czynne jest w weekendy i święta (w godz. 8.00-24.00).