Ambulatorium zapewni pomoc w weekendy i święta
19 grudnia 2023
Ambulatorium zapewni pomoc w weekendy i święta

Od dwóch lat w Legionowie działa szpital, który ma m.in. izbę przyjęć, oddziały kardiologii i chorób wewnętrznych oraz chirurgii ogólnej. W ostatnim czasie pojawiły się w powiecie dodatkowe podmioty świadczące ambulatoryjną opiekę specjalistyczną (AOS) w zakresie chirurgii oraz chirurgii urazowo-ortopedycznej. Na co dzień pacjentami opiekują się też przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej (POZ).

Wszystkie te podmioty działają w ramach systemu opieki zdrowotnej na podstawie umów z Narodowym Funduszem Zdrowia (NFZ). Wspomniany na wstępie szpital w Legionowie poza opieką na oddziałach i ambulatoryjną w przychodni przyszpitalnej zapewnia mieszkańcom powiatu nocną i świąteczną opiekę zdrowotną. Dzięki umowom z NFZ usługi medyczne w wymienionych placówkach są dla pacjentów bezpłatne, wystawiane w ramach wizyt recepty objęte są refundacją, a skierowania na badania realizowane w ramach ubezpieczenia zdrowotnego. Powiatowy NZOZ „Legionowo” dostosowuje zakres działania do zmieniających się potrzeb pacjentów. Stąd prowadzone tam ambulatorium chirurgiczno-urazowe będzie od początku 2024 r. czynne w weekendy i święta w godzinach 8.00 – 24.00.

Zmiana zapewni mieszkańcom opiekę w przypadkach, gdy inne podmioty oferujące opiekę ambulatoryjną nie działają. Działanie ambulatorium w NZOZ „Legionowo” jest finansowane przez Powiat Legionowski i gminy powiatu legionowskiego. W związku z tym wizyty są bezpłatne wyłącznie dla mieszkańców powiatu, wystawiane w ich ramach recepty nie są objęte refundacją.