Biżuteria dla pustułek
5 lipca 2024
Biżuteria dla pustułek

Kolejne pokolenie mieszkających pod dachem legionowskiego starostwa pustułek zostało zaobrączkowanych. W tym sezonie w gnieździe pojawiły się cztery młode osobniki.

Każde pisklę ma założone dwie obrączki. Pierwsza metalowa zawiera niepowtarzalną kombinację liczb i liter oraz informację, w jakim kraju ptak został zaobrączkowany. Druga – plastikowa, biała z czarnymi, dużymi oznaczeniami – daje możliwość łatwego odczytu informacji na obrączce. Dzięki temu można śledzić ptaki i poznawać ich zwyczaje.

Budka lęgowa na dachu starostwa pojawiła się w 2019 r. Od czterech lat te chronione ptaki składają jaja i wychowują w niej młode. W tym roku zamontowana została kolejna, która czeka na swoich lokatorów. Codzienność pustułek można podglądać dzięki zamontowanej na budce lęgowej kamerze – transmisja 24h jest dostępna na powiatowym kanale na YouTube.

Pustułka zwyczajna (Falco tinnunculus) to niewielki ptak drapieżny z rodziny sokołowatych. Na terenie Polski gatunek ten jest objęty ścisłą ochroną gatunkową. Wymaga ochrony czynnej, m.in. właśnie poprzez wywieszanie budek lęgowych. Swoimi działaniami Powiat Legionowski aktywnie wspiera ochronę przyrody.

Powiatowe pustułki już trzeci rok z rzędu obrączkuje ornitolog Mariusz Grzeniewski