Budżet 2023: rekordowe plany inwestycyjne
19 grudnia 2022
Budżet 2023: rekordowe plany inwestycyjne

Na grudniowej sesji powiatowi radni jednogłośnie uchwalili przyszłoroczny budżet. Wartość zaplanowanych w nim wydatków przekracza 169,2 mln złotych, to o blisko 13,5 mln więcej niż w projekcie budżetu na rok bieżący.

Główne założenia dotyczące przyszłorocznego budżetu obejmują zapewnienie realizacji usług na rzecz mieszkańców powiatu na dotychczasowym poziomie, zarządzanie finansami Powiatu z zachowaniem wskaźników finansowych na poziomie bezpiecznym i pozwalającym na zachowanie płynności finansowej, realizację w pierwszej kolejności inwestycji rozpoczętych, w tym zadań, na które Powiat otrzyma dofinansowanie zewnętrzne oraz realizację inwestycji zlokalizowanych na terenie wszystkich gmin powiatu legionowskiego.

Wydatki na oświatę i edukację opiewają na kwotę ponad 53,7 mln zł, a na politykę społeczną zaplanowano ponad 28,7 mln zł, w tym na ochronę zdrowia 1,7 mln zł. Na transport i łączność przewidziano ponad 31 mln złotych, wydatki z zakresu bezpieczeństwa publicznego i ochrony przeciwpożarowej to ponad 7,2 mln zł, a na te związane z kulturą i ochroną dziedzictwa narodowego zarezerwowano ponad 1,5 mln złotych.

Na wydatki majątkowe, w tym inwestycje drogowe i kubaturowe, w 2023 roku zaplanowano ponad 40,6 mln zł, przy czym część tych środków pochodzić będzie ze źródeł zewnętrznych. W tej kwocie uwzględniono między innymi wydatki związane z kontynuacją budowy budynku na potrzeby Liceum Ogólnokształcącego w Stanisławowie Pierwszym w gminie Nieporęt, wydatki na stworzenie siedziby Centrum Usług Społecznych poprzez rozbudowę budynku Starostwa Powiatowego w Legionowie i opracowanie dokumentacji projektowej budowy nowej siedziby Powiatowej Instytucji Kultury, a także na rozbudowę skrzyżowania drogi powiatowej nr 1819W – ul. Jagiellońskiej z drogą gminną ul. J. Słowackiego w Legionowie, rozbudowę drogi powiatowej nr 1822W w gminie Wieliszew na odcinku od DW nr 632 do ul. Przedpełskiego wraz z budową ronda i rozbudowę drogi powiatowej nr 1820W w gminie Jabłonna – etap 1.