Dzień Promocji Zdrowia
18 października 2022
Dzień Promocji Zdrowia

Mieszkańcy mieli okazję zadbać o zdrowie, wykonując badania profilaktyczne oraz uczestnicząc w wykładach i warsztatach podczas zorganizowanego 17 października w Legionowie Dnia Promocji Zdrowia. Powiat Legionowski przyłączył się do akcji.

W ofercie Dnia Promocji Zdrowia znalazły się między innymi badania poziomu cukru we krwi, pomiar ciśnienia, pomiar masy ciała, obliczanie BMI, porady laktacyjne i z zakresu pielęgnacji noworodka, nauka samobadania piersi i konsultacje psychologiczne. W Badabusie można było także wykonać cytologię oraz badanie poziomu PSA – markera raka prostaty.

W wydarzeniu uczestniczył także Powiat Legionowski – w stoisku Wydziału Spraw Społecznych odwiedzający mieli możliwość uzyskać informacje o realizowanych przez Powiat działaniach społecznych i zdrowotnych. Z kolei w stoisku Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ można było wyrobić kartę EKUZ, potwierdzić profil zaufany i zapoznać się ze szczegółami programów profilaktycznych.

Imprezie towarzyszył Marsz Różowej Wstążki, ponieważ październik jest miesiącem walki z rakiem piersi. Wzięli w nim udział przedstawiciele stowarzyszeń, instytucji oraz mieszkańcy, w tym przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Legionowie oraz Inspekcji Sanitarnej w Leginowie. Korowód, który przeszedł ulicą marsz. J. Piłsudskiego, miał na celu zwiększyć świadomość dotyczącą tej choroby. W mammobusie panie mogły skorzystać z badania mammograficznego. Rak piersi, diagnostyka i metody leczenia były ponadto tematem, sfinansowanego ze środków Powiatu Legionowskiego, wykładu dr. n. med. Andrzeja Pieńkowskiego. Kobiece zdrowie zostało także poruszone podczas spotkania „Profilaktyka chorób onkologicznych u kobiet”, gdzie ze słuchaczami spotkał się dr n. med. Szymon Piątek, oraz w trakcie panelu eksperckiego.

Dla aktywnych przygotowano zajęcia jogi kręgosłupa oraz pilatesu.