Finał VII Dni Osób Niepełnosprawnych
15 listopada 2018
Finał VII Dni Osób Niepełnosprawnych

Uroczyste zakończenie VII Dni Osób Niepełnosprawnych Miasta Legionowo i Powiatu Legionowskiego nastąpiło 15 listopada br., w sali widowiskowej legionowskiego ratusza. Podczas finału podsumowano także doroczną akcję poświęconą Alternatywnym i Wspomagającym Metodom Komunikacji (AAC).

Podczas tegorocznej odsłony finału DON podsumowano wydarzenia, które odbywały się od marca do listopada br., wśród nich konkursy literacki, plastyczny i teatralny oraz wręczenie orderu Przyjaciel Niepełnosprawnych. Przypomniano, że pod koniec marca odbyła się konferencja na temat zespołu Aspargera, natomiast w kwietniu zorganizowano akcję informacyjną dotyczącą autyzmu. W maju do sportowych zmagań stanęli uczestnicy paraolimpiady dla dzieci i młodzieży. Ponadto zorganizowano warsztaty w Muzeum Historycznym w Legionowie oraz plenery malarskie i fotograficzne.

Zgromadzeni obejrzeli przedstawienie pt. „Dzwonnik z Notre Dame” z wykorzystaniem alternatywnych metod komunikacji w wykonaniu podopiecznych Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych.

Wydarzenie było również okazją do wręczenia nagród dla przedszkoli biorących udział w akcji poświęconej AAC oraz podziękowań dla wolontariuszy z Gimnazjum Salezjańskiego, którzy aktywnie włączyli się w jej realizację. Celem akcji, tradycyjnie zorganizowanej przez przedszkole specjalne w PZSiPS w Legionowie we współpracy z Fundacją „Promień Słońca”, jest przybliżenie mieszkańcom powiatu sytuacji osób niemówiących. W tym roku akcja odbyła się pod hasłem „Bądź liderem”.

Finałowi towarzyszyło otwarcie wystawy twórczości dzieci z PZSiPS w Legionowie. Prace, które zawisły w ratuszowej galerii, będzie można oglądać do końca listopada. Kolejna odsłona Dni Osób Niepełnosprawnych już na wiosnę.