Grypa ptaków w powiecie legionowskim
19 maja 2023
Grypa ptaków w powiecie legionowskim

Komunikat w sprawie grypy ptaków w powiecie legionowskim

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Nowym Dworze Mazowieckim poinformował o stwierdzeniu u ptaków dzikich bytujących nad Jeziorem Zegrzyńskim (w okolicy Zegrza Południowego i Jachranki) dwóch przypadków grypy ptaków.

W związku z powyższym na terenie gmin Serock, Nieporęt oraz Wieliszew wprowadzono obowiązek zamknięcia drobiu i zabezpieczenia paszy, wody i ściółki przeznaczonej dla ptaków domowych. Zakazano również targów, pokazów i wystaw z udziałem ptaków.

Występowanie grypy ptaków nad Jeziorem Zegrzyńskim ma charakter incydentalny i nie stanowi zagrożenia dla ludzi.

W przypadku zaobserwowania masowych upadków ptactwa (padłe ptaki w liczbie pięć i więcej w polu widzenia) należy powiadomić Powiatowego Lekarza Weterynarii w Nowym Dworze Mazowieckim, tel. 22 775 22 27, e-mail: piw@piwndm.pl, urząd gminy, na terenie której zaobserwowano padłe ptactwo, policję lub najbliższy gabinet/lecznicę weterynaryjną.