Inwestycje na drogach wojewódzkich
16 grudnia 2022
Inwestycje na drogach wojewódzkich

15 grudnia w legionowskim  starostwie, z inicjatywy starosty Sylwestra Sokolnickiego, odbyło się spotkanie dotyczące inwestycji realizowanych i planowanych na drogach wojewódzkich przebiegających przez teren powiatu legionowskiego. W spotkaniu udział wzięli: p.o. zastępcy dyrektora Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Warszawie (MZDW) Tomasz Dąbrowski, burmistrz Nasielska Bogdan Ruszkowski, burmistrz Miasta i Gminy Serock Artur Borkowski, wójt gminy Wieliszew Paweł Kownacki, wójt gminy Jabłonna Jarosław Chodorski a także przedstawiciele MZDW oraz naczelnicy pionów inwestycyjnych powiatowych i gminnych urzędów.

Podczas spotkania omówiono sprawy związane z budową kolejnego etapu obwodnicy Jabłonny. Pierwszy przetarg na dokumentację projektową został unieważniony z uwagi na to, że oferty znaczenie przekraczały środki budżetowe, jakimi dysponował Zamawiający. Przedstawiciele MZDW zapewnili samorządowców obecnych na spotkaniu, że trwają intensywne przygotowania do ponownego ogłoszenia tego postępowania.

Jednym z tematów była również rozbudowa skrzyżowania drogi wojewódzkiej nr 632 (ul. Nowodworska) z drogą powiatową nr 1823W (ul. Suwalna) w Łajskach. Koncepcja MZDW rozbudowy w opinii zebranych nie spełnia założeń, wśród których priorytetowe są poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego i przepustowości. Ustalono, że do końca lutego zostaną opracowane dodatkowe koncepcje, uwzględniające rozbudowę do skanalizowanego, czterowlotowego (z uwzględnieniem ul. Gwiaździstej) ronda lub skrzyżowania zwykłego z sygnalizacją świetlną.

Kolejny temat dotyczył przebudowy skrzyżowania linii kolejowej Legionowo – Tłuszcz (nr 10) z drogą nr 632 w Michałowie-Reginowie. Obecnie przejazd zlokalizowany jest w poziomie szyn, sterowany poprzez automatyczny system obsługi rogatek. Przez przejazd przejeżdża codziennie kilkanaście par pociągów, a liczba ta wzrośnie z chwilą uruchomienia połączenia kolejowego do Zegrza Południowego. Już teraz występują ogromne utrudnienia w płynności ruchu, a w przyszłości ruch na drodze wojewódzkiej może się całkowicie zablokować w godzinach szczytu. Mimo zapewnień zarządcy infrastruktury kolejowej o wpisaniu przebudowy skrzyżowania w związane z przebudową linii kolejowej nr 10 plany inwestycyjne, obecni na spotkaniu zgodzili się, iż należałoby rozpocząć proces inwestycyjny już teraz. Dlatego w najbliższym czasie MZDW przeprowadzi analizę możliwości inwestycyjnych przebudowy skrzyżowania na wielopoziomowe. Przedstawiciele samorządów zadeklarowali partycypację finansową w przedmiocie przygotowania koncepcji i projektu.

Oddzielne spotkanie dotyczyło planowanej przebudowy skrzyżowania drogi wojewódzkiej DW 632 (ul. Strużańska) z ul. Polną i ul. 11 Listopada w Legionowie. Ta inwestycja również ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa ruchu drogowego i przepustowości tych ciągów komunikacyjnych.