Jagna i Boryna w kinie
13 grudnia 2023
Jagna i Boryna w kinie

Powiatowa Instytucja Kultury po raz ostatni w tym roku zaprosiła widzów na wydarzenie w ramach projektu Kino Otwarte. Projekcja filmu „Chłopi” oraz spotkanie z historyczką sztuki Bożeną Pysiewicz odbyły się 12 grudnia w legionowskim kinie Helios.

Filmowa adaptacja powieści Władysława Reymonta w reżyserii Doroty Kobieli Welchman i Hugh Welchma zrealizowana została w technice animacji malarskiej, a główną inspiracją do zastosowanej stylistyki było malarstwo okresu Młodej Polski. Za muzykę odpowiadał Łukasz L.U.C. Rostkowski. Produkcja zachwyciła widzów i krytyków na całym świecie. „Chłopi” powalczą o Oscara we wszystkich kategoriach tej prestiżowej nagrody. Najważniejsze z nich to Najlepszy Film, Najlepszy Film Międzynarodowy, Najlepszy Film Animowany, Najlepszy Scenariusz Adaptowany, Najlepsza Muzyka Filmowa i Najlepsza Piosenka Oryginalna („Koniec Lata”).

fot. Powiatowa Instytucja Kultury w Legionowie

Rozmowa - o malarskich inspiracjach obecnych w filmie - dziennikarki filmowej Doroty Chrobak z historyczką sztuki Bożeną Pysiewicz.