Kolej do Zegrza - konferencja prasowa
5 czerwca 2023
Kolej do Zegrza - konferencja prasowa

Po 29 latach PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przywracają połączenie kolejowe do Zegrza Południowego. Pociągi na odcinku Wieliszew – Zegrze Południowe rozpoczną kursowanie 11 czerwca. Z tej okazji na nowej stacji Zegrze Południowe zorganizowano konferencję prasową, a dla jej uczestników przejazd techniczny drezyną na nowej trasie.

W spotkaniu uczestniczyli Andrzej Bittel – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu, Piotr Uściński – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, Łukasz Kudlicki – Szef Gabinetu Politycznego Ministra Obrony Narodowej, Michał Prószyński - radny sejmiku województwa mazowieckiego, Maciej Binkowski - radny Miasta Stołecznego Warszawy oraz Ireneusz Merchel - prezes zarządu PKP PLK S.A. Powiat Legionowski reprezentował wicestarosta Konrad Michalski.

Przejazd między Wieliszewem a Zegrzem Południowym zajmie ok. 4 min. Pasażerowie zyskają dwa punkty umożliwiające wejście do pociągu – przystanek Wieliszew Centrum i stację Zegrze Południowe. Właściwy poziom bezpieczeństwa zapewnią nowe urządzenia sterowania ruchem, a dobrą orientację tablice informacyjne i czytelne oznakowanie. Z myślą o osobach o ograniczonej możliwości poruszania się wykonano ścieżki naprowadzające i pochylnie. Na przejeździe kolejowym w Zegrzu na ul. Modlińskiej (DW 631) wymieniono nawierzchnię drogową, położono nowe tory, wykonano ścieżkę pieszo-rowerową. Przejazd będzie wyposażony w sygnalizatory i rogatki.

Połączenie na wydłużonej trasie Zegrze Południowe - Piaseczno przez Warszawę Gdańską będą obsługiwały pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej (linia S4) o długości dochodzącej do 180 metrów, których maksymalna prędkość wyniesie 80 kilometrów na godzinę.