Kolej(ne) konsultacje
22 lutego 2023
Kolej(ne) konsultacje

W kolejną fazę wchodzi planowana inwestycja dotycząca linii kolejowej, która powstanie w ramach zadania „Zwiększenie przepustowości na odcinku Warszawa Wschodnia – Nasielsk (Kątne/Świercze)”.  Z siedmiu opcji przebiegu korytarza brane są obecnie pod uwagę dwie. Obie wiążą się z budową nowych torów przebiegających przez Legionowo i tereny gminy Wieliszew. Jedna zakłada również budowę tunelu. Rusza kolejny etap konsultacji społecznych w tej sprawie.

Zasadniczym elementem przedsięwzięcia jest budowa linii kolejowej dużych prędkości, dzięki której skrócony zostanie czas dojazdu z Warszawy w kierunku północnym. Korytarz budowanej linii będzie przebiegał między innymi przez powiat legionowski. Przedsiębiorstwo PKP PLK S.A. przy udziale zewnętrznego podwykonawcy opracowuje Studium Wykonalności dla tej inwestycji, której celem jest zwiększenie przepustowości linii kolejowych, a poprzez to stworzenie możliwości do uruchomienia zwiększonej liczby pociągów aglomeracyjnych i regionalnych do/z Warszawy, szczególnie w godzinach szczytu komunikacyjnego. Ponadto realizacja projektu pozwoli na poprawę punktualności pociągów pasażerskich, przy jednoczesnym zachowaniu rozkładu jazdy pociągów podmiejskich dostosowanych do potrzeb pasażerów.

Prace nad studium rozpoczęto już na początku 2020 roku poprzez wyznaczenie i poddanie pod konsultacje społeczne trzech propozycji korytarzy nowej linii kolejowej. Lokalne samorządy i mieszkańcy terenów, przez które miałaby przebiegać inwestycja, czynnie uczestniczyli w spotkaniach konsultacyjnych, wyrażając w sposób zdecydowany niezadowolenie ze wskazanych korytarzy ingerujących znacznie w tereny zabudowane. Dlatego podjęto działania o kolejnym etapie konsultacji, które odbyły się latem 2021 roku, w którym, zgodnie z sugestiami mieszkańców, liczbę korytarzy rozszerzono do siedmiu. Również i w tym etapie konsultacji udział społeczeństwa był bardzo duży. Finalnie podwykonawca PKP PLK S.A., po przeprowadzeniu analizy w wielu wariantach, wyznaczył do dalszych analiz dwa korytarze nowej linii kolejowej.

Dwie opcje

W przebiegu przez teren powiatu legionowskiego korytarz 4. przewiduje odgałęzienie linii szybkich prędkości między stacjami Warszawa Choszczówka i Legionowo. Następnie linia przebiega w tunelu pod częścią osiedla Grudzie, Centrum Szkolenia Policji i częścią wsi Łajski. Na terenie gminy Wieliszew linia biegnie przez zachodnią część miejscowości Kałuszyn i dalej do mostu na Narwi, na wysokości miejscowości Kikoły w powiecie nowodworskim.

Z kolei w korytarzu 6. przewiduje się rozbudowę linii nr 9 do czterech torów na odcinku szlakowym z Warszawy do Legionowa i przejście kolei dużych prędkości (dodatkowa para torów) po śladzie starej linii na odcinku Legionowo - Chotomów (konieczna znaczna przebudowa stacji w Legionowie). Za Chotomowem linia kolejowa przeznaczona do ruchu dalekobieżnego (dużych prędkości) odgałęzia się  w kierunku północnym i biegnie przez miejscowość Krubin do mostu na Narwi, na wysokości miejscowości Czarnowo w powiecie nowodworskim.

Oba warianty przewidują również prace na linii kolejowej nr 10 (Legionowo - Tłuszcz) poprzez rozbudowę jej do dwóch torów.

Będą konsultacje

W najbliższym czasie przeprowadzony zostanie kolejny etap konsultacji z uwzględnieniem jedynie wskazanych dwóch korytarzy. Terminy stacjonarnych spotkań z mieszkańcami już wyznaczono i znajdują się poniżej. Korytarze będą analizowane pod kątem różnych wariantów, a ostatecznie do końca 2024 roku wybrany zostanie jeden z nich, który zostanie zarekomendowany PKP PLK S.A. jako optymalny do realizacji.

Terminy konsultacji społecznych

7 marca 2023 r. o godz. 18.00 – spotkanie z mieszkańcami gmin Nieporęt, Radzymin, Klembów i Tłuszcz
8 marca 2023 r. o godz. 18.00 – spotkanie z mieszkańcami gmin Nasielsk i Świercze
9 marca 2023 r. o godz. 18.00 – spotkanie z mieszkańcami gminy Pomiechówek