Kolej w projekcie
22 sierpnia 2023
Kolej w projekcie

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły postępowanie przetargowe na opracowanie dokumentacji projektowej dla budowy linii kolejowej Zegrze – Przasnysz.

Budowa kolei Zegrze-Przasnysz, będąca wspólną inicjatywą osiemnastu samorządów, w tym Powiatu Legionowskiego, usprawni komunikację w północnej części Mazowsza, wpłynie na rozwój regionu, a także uzupełni istniejącą infrastrukturę kolejową. Wybrany w ramach przetargu wykonawca będzie odpowiedzialny za przygotowanie dokumentacji projektowej oraz pozyskanie decyzji administracyjnych niezbędnych do budowy nowej, około 73-kilometrowej, jednotorowej (na wybranych odcinkach dwutorowej), zelektryfikowanej linii kolejowej. Trasa ma połączyć m.in. Przasnysz, Maków Mazowiecki, Pułtusk i Serock z Warszawą. Zaplanowano 11 stacji i przystanków. Czas przejazdu pociągiem między Warszawą a Przasnyszem szacowany jest na ok. godzinę i 15 minut. Pociągi będą mogły jeździć z prędkością do 160 km/h.

Dofinansowanie z programu Kolej Plus pokryje 85% kosztów prac projektowych, pozostałą kwotę zapłacą samorządy zlokalizowane na trasie nowej kolei.