Kolej wróciła nad Jezioro Zegrzyńskie
12 czerwca 2023
Kolej wróciła nad Jezioro Zegrzyńskie

Po 29 latach PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przywróciły połączenie kolejowe do Zegrza Południowego. Pociągi na odcinku Wieliszew – Zegrze Południowe rozpoczęły kursowanie 11 czerwca.

Przejazd między Wieliszewem a Zegrzem Południowym zajmuje ok. 4 min. Pasażerowie zyskali dwa punkty umożliwiające wejście do pociągu – przystanek Wieliszew Centrum i stację Zegrze Południowe. Właściwy poziom bezpieczeństwa zapewniają nowe urządzenia sterowania ruchem, a dobrą orientację tablice informacyjne i czytelne oznakowanie. Z myślą o osobach o ograniczonej możliwości poruszania się wykonano ścieżki naprowadzające i pochylnie. Na przejeździe kolejowym w Zegrzu na ul. Modlińskiej (DW 631) wymieniono nawierzchnię drogową, położono nowe tory, wykonano ścieżkę pieszo-rowerową. Przejazd wyposażony jest w sygnalizatory i rogatki.

Połączenie na wydłużonej trasie Zegrze Południowe - Piaseczno przez Warszawę Gdańską obsługują pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej (linia S4) o długości dochodzącej do 180 metrów, których maksymalna wynosi 80 kilometrów na godzinę.

W działania na rzecz przywrócenia połączeń kolejowych dla mieszkańców naszego powiatu na odcinku pomiędzy Wieliszewem a Zegrzem Płd. zaangażowały się lokalne samorządy. Powiat Legionowski od początku wspierał tę inwestycję i koordynował współpracę z inwestorem - PKP PLK S.A. W toku ustaleń wójtowi Gminy Wieliszew Pawłowi Kownackiemu oraz władzom Powiatu udało się wynegocjować zlokalizowanie na trasie pociągu jeszcze jednego przystanku w Wieliszewie, w sąsiedztwie skrzyżowania linii kolejowej i DW nr 631 – Wieliszew Centrum.