Komunikacyjne roszady
21 grudnia 2021
Komunikacyjne roszady

Na powiatowym rynku komunikacyjnym wiele się dzieje. Powiat zawnioskował do wojewody o dopłatę do powiatowych linii, ponadto zmieni się ich oznaczenie oraz wprowadzona zostanie korekta tras. W planach jest też uruchomienie nowego połączenia na terenie gminy Jabłonna.

W ramach powiatowych przewozów pasażerskich funkcjonują bezpłatne linie komunikacyjne:
• nr 7 relacji: Serock – Stasi Las – Jadwisin – Borowa Góra – Zegrze Południowe – Wieliszew – Łajski – Legionowo;
• nr 8 relacji: Dębe – Izbica – Jachranka – Skubianka – Dosin – Zegrze – Zegrze Południowe – Wieliszew - Łajski – Legionowo;
• nr 10 P relacji: Wieliszew Plaża – Wieliszew – Łajski – Michałów-Reginów – Stanisławów Drugi – Wola Aleksandra – Kąty Węgierskie – Stanisławów Pierwszy – PKP Nieporęt.

Aby ujednolicić ich numerację, od przyszłego roku planuje się każdej z nich nadać przy numerze oznaczenie „P”. Dodatkowo z uwagi na fakt, iż drogą nr 61 kursuje duża liczba różnego rodzaju przewoźników, mając na uwadze podniesienie efektywności siatki połączeń powiatowych, linia nr 8 nieznacznie zmienia trasę. Od 1 stycznia będzie rozpoczynać kurs z miejscowości Zegrze, dalej pojedzie drogą powiatową nr 1802W przez miejscowości: Dosin, Skubianka, Jachranka, Izbica i Dębe, następnie drogą wojewódzką nr 632 i drogą powiatową nr 1822W przez Komornicę do skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 631, przejadą przez ronda w Poniatowie i ponownie wjadą na drogę wojewódzką nr 632 do miejscowości Łajski i dalej dotychczasowym śladem przy Starostwie Powiatowym w Legionowie, drogami powiatowymi nr 1823W i 1818W do Centrum Komunikacyjnego w Legionowie.

Na początku grudnia, wzorem lat ubiegłych, Wojewoda Mazowiecki ogłosił nabór wniosków o objęcie dopłatą w 2022 roku linii autobusowych w ramach Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej w wysokości 3 zł netto do wozokilometra. Powiat Legionowski złożył stosowny wniosek. Jego pozytywne rozpatrzenie pozwoli utrzymać bezpłatny charakter wszystkich połączeń przy mniejszym zaangażowaniu powiatowych środków.
Trwają też ostateczne prace nad uruchomieniem nowego połączenia, które skomunikuje wsie gminy Jabłonna z jak największą liczbą placówek oświatowych, Urzędem Gminy w Jabłonnie i siedzibą Starostwa Powiatowego w Legionowie. Ustalany jest najbardziej optymalny przebieg trasy. Linię o numerze 9 P planuje się uruchomić jako pilotażową, z pięcioma kursami w każdy dzień roboczy.

Wprowadzenie bezpłatnej komunikacji lokalnej zwiększyło dostępność między innymi urzędów, szkół, szpitala w Wieliszewie oraz Centrum Komunikacyjnego w Legionowie.