Konferencja o spektrum
7 czerwca 2024
Konferencja o spektrum

„Co to znaczy być́ w spektrum autyzmu? Edukacja, samodzielność, praca" to tytuł seminarium zorganizowanego przez szkołę Podstawową im. Stanisława Moniuszki w Łajskach we współpracy z Fundacją "Promień Słońca".

To kolejne wydarzenie z kalendarza XIII Dni Osób z Niepełnosprawnościami Miasta Legionowo i Powiatu Legionowskiego, które odbyło się 6 czerwca. Udział w nim wzięli naukowcy, samorządowcy, przedstawiciele strony rządowej, nauczyciele oraz rodzice.

Celem seminarium było zwiększenie świadomości społecznej na temat spektrum autyzmu, wyjaśnienie specyfiki zaburzenia oraz zachęcenie m.in. nauczycieli i pedagogów do wspierania i pomocy w przełamywaniu trudności w codziennym funkcjonowaniu osób w spektrum autyzmu. Wykład na temat przyczyn autyzmu wygłosiła prof. dr hab. Marzenna Zaorska - pedagog specjalna, logopeda, tyflopedagog z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, a dr Dorota Prędkiewicz z Uniwersytetu Dolnośląskiego Szkoły Wyższej we Wrocławiu przybliżyła temat neuronów lustrzanych. Na zakończenie spotkania prowadzący omówił sytuację osób z autyzmem w szkole, ich terapii i wchodzenia w dorosłość, a także warunki, jakie powinno spełniać miejsce pracy dla ludzi w spektrum autyzmu.

Wydarzenie było współfinansowane ze środków Powiatu Legionowskiego i Miasta Legionowo.